Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2009

Περίπατοι για Μπενφίκα, Γαλατά!

saviola_everton.jpgΤο παιχνίδι της Μπενφίκα με την Έβερτον ήταν θεωρητικά το ντέρμπι του ένατου ομίλου όμως στην πράξη τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οι Πορτογάλοι διέσυραν με 5-0 τα «ζαχαρωτά», με τους Σαβιόλα και Καρντόσο να πετυχαίνουν από δύο γκολ και βρέθηκαν ξανά πρώτοι. Άνετα και η Γαλατά που επικράτησε με 4-1 της Ντιναμό. Νέα ήττα για τον Βαλβέρδε, αυτή τη φορά από την Λάτσιο, με τον Ρόκι να δίνει τη νίκη στις καθυστερήσεις. Περίπατος για την Σαχτάρ, που επικράτησε με 4-0 της Τουλούζ. Απώλειες για Βέρντερ, Βαλένθια, μεγάλη νίκη για Αμβούργο στο «Σέλτικ Παρκ».

1ος Όμιλος
Τιμισοάρα-Άντερλεχτ 0-0
Άγιαξ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 (3' πεν. Σουάρεζ, 81' Ρόμενταλ - 90' Τόμετσακ)

Την πρώτη του νίκη στον όμιλο πέτυχε ο Άγιαξ καθώς επικράτησε με 2-1 της Ντιναμό. Ο Σουάρεζ άνοιξε στο 3ο λεπτό το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ στο 81' ο Ρόμενταλ έδιωξε το άγχος από το Άμστερνταμ κάνοντας το 2-0. Οι Κροάτες μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Τόμετσακ. Βασικός ξεκίνησε ο Παπαδόπουλος που απέιλησε δύο φορές στο πρώτο μέρος, ωστόσο αντικαταστάθηκε από τον μετέπειτα σκόρερ της Ντιναμό. Την ίδια ώρα, η Άντερλεχτ πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, καθώς απέσπασε λευκή ισοπαλία στην Ρουμανία από την Τιμισοάρα.

Η βαθμολογία
1. Άντερλεχτ 5 (3-1)
2. Άγιαξ 5 (3-2)
3. Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3 (4-4)
4. Τιμισοάρα 2 (0-3)

2ος Όμιλος
Βαλένθια-Σλάβια Πράγας 1-1 (63' Ναβάρο - 28' Ναούμοφ)
Λιλ-Τζένοα 3-0 (38' Ομπράνιακ, 63' Βίτεκ, 84' Χάζαρντ)

Μπορεί στο πρωτάθλημα να μην τα πηγαίνει καλά, ωστόσο στην Ευρώπη τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά για την Λιλ. Οι Γάλλοι επικράτησαν εύκολα της Τζένοα με 3-0 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον όμιλο καθώς την ίδια ώρα η Βαλένθια έμενε στο 1-1 με την Σλάβια. Οι «νυχτερίδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28' από το Ναούμοφ, ισοφάρισαν στο 63' με το Ναβάρο, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρότι ο Ραγκέντ αποβλήθηκε για τους Τσέχους στο 76'. Στο 85', μάλιστα και οι Ισπανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βίγια, με αποτέλεσμα η Σλάβια να πάρει τον πρώτο της βαθμό.

1. Λιλ 7 (9-2)
2. Βαλένθια 5 (5-4)
3. Τζένοα 3 (4-6)
4. Σλάβια Π. 1 (2-8)

3ος Όμιλος

Σέλτικ-Αμβούργο 0-1 (63' Μπεργκ)
Χάποελ Τελ Αβίβ-Ραπίντ Βιέννης 5-1 (30' αυτ. Ντόμπερ, 54' Μεντεσασβίλι, 59' Σέχτερ, 69' Βέρμουθ, 90' Λάλα- 32' Χόφμαν)

1. Χάποελ Τελ Αβίβ 6 (9-6)
2. Αμβούργο 6 (5-5)
3. Ραπίντ Β. 4 (4-1)
4. Σέλτικ 1 (2-4)

4ος Όμιλος
Βέντσπιλς-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2 (64' πεν. Λάιζανς - 6' Μιγκέλ Βελόσο, 85' Μουτίνιο)
Χέρτα-Χέρενφεν 0-1 (36' Λοσάντα)

1. Σπόρτινγκ Λ. 9 (6-3)
2. Χέρενφεν 4 (3-3)
3. Βέντσπιλς 2 (2-3)
4. Χέρτα 1 (1-3)

5ος Όμιλος

Φούλαμ-Ρόμα 1-1 (24' Χάνγκελαντ - 90' Αντρεόλι)
ΤΣΣΚΑ Σ.-Βασιλεία 0-2 (20, 63' Φράι)

1. Βασιλεία 6 (4-1)
2. Φούλαμ 5 (3-2)
3. Ρόμα 4 (3-3)
4. ΤΣΣΚΑ Σ. 1 (1-5)

6ος Όμιλος
Γαλατάσαραϊ-Ντινάμο 4-1 (32' Κιούελ, 42', 46' Νοντά, 58' πεν. Ελάνο - 62' Ν'Ντόι)
Παναθηναϊκός-Στουρμ Γκρατς 1-0 (60' πεν. Σαλπιγγίδης)

1. Γαλατάσαραϊ 7 (8-3)
2. Παναθηναϊκός 6 (3-3)
3. Ντινάμο Β. 3 (2-5)
4. Στουρμ Γκρατς 1 (2-5)

7ος Όμιλος
Σάλτσμπουργκ-Λέφσκι Σόφιας 1-0 (45' Σβέντο)
Λάτσιο-Βιγιαρεάλ 2-1 (20' Ζάρατε, 92' Ρόκι - 45' Εγκουρέν)

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Βιγιαρεάλ, η οποία κρατούσε στα χέρια της έναν πολύτιμο βαθμό μέσα στο «Ολίμπικο» αλλά εν τέλει τον έχασε και αυτόν! Η ομάδα του Βαλβέρδε ηττήθηκε με 2-1 από την Λάτσιο, με τους Ιταλούς να σκοράρουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόκι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν και με δέκα παίκτες από το 68' λόγω αποβολής του Ματουζάλεμ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1 με τα τέρματα των Ζαράτε και Εγκουρέν από το πρώτο μέρος. Την ίδια ώρα, η Σάλτσμπουργκ πετύχαινε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας δύσκολα της ουραγού Λέφσκι με 1-0 χάρη σε γκολ του Σβέντο λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

1. Σάλτσμπουργκ 9 (5-1)
2. Λάτσιο 6 (7-3)
3. Βιγιαρεάλ 3 (2-4)
4. Λέφσκι Σόφιας 0 (0-6)

8ος Όμιλος
Σερίφ-Τβέντε 2-0 (41' Μπαλιμά, 90' Ντάγκλας)
Στεάουα Βουκουρεστίου-Φενέρμπαχτσε 0-1 (59' Καζίμ)

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στην Μολδαβία, με την Σέριφ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη κερδίζοντας με 2-0 την Τβέντε. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο τέλος κάθε ημιχρόνου με τους Μπαλιμά και Ντάγκλας, περιπλέκοντας την κατάσταση στον όμιλο καθώς στέρησαν από τους Ολλανδούς την ευκαιρία να παραμείνουν στην κορυφή. Και αυτό γιατί, στην γειτονική Ρουμανία, η Φενέρμπαχτσε κέρδιζε με 1-0 την Στεάουα και έφτανε τους έξι βαθμούς.

1. Φενερμπαχτσέ 6 (3-2)
2. Σέριφ Τίρασπολ 4 (2-1)
3. Τβέντε 4 (2-3)
4. Στεάουα Βουκουρεστίου 2 (0-1)

9ος Όμιλος
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-ΑΕΚ 2-1 (85' Αλουμόνα, 51' Παβλόφ - 31' Μπλάνκο)
Μπενφίκα-Έβερτον 5-0 (17', 83' Σαβιόλα, 47', 48' Καρντόσο, 52' Λουιζάο)

Την παραμικρή αντίσταση δεν συνάντησε η Μπενφίκα στο υποτιθέμενο ντέρμπι του ομίλου με την Έβερτον. Οι «αετοί» διέσυραν την αγγλική ομάδα με 5-0, δείχνοντας σε ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι πως το «Ντα Λουζ» θα έχει... κατηφόρα. Ο Σαβιόλα πήρε το όπλο του στο 17', ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Καρντόσο έβαλε δύο γκολ και έκανε το 3-0! Στο 52', ο Λουϊζάο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων για την Μπενφίκα που έκτοτε κατέβασε ταχύτητα. Οι Πορτογάλοι, πάντως, πέτυχαν ένα ακόμα γκολ στο 83', με δράστη και πάλι τον Σαβιόλα.

1. Μπενφίκα 6 (7-1)
2. Έβερτον 6 (6-6)
3. ΑΕΚ 3 (2-6)
4. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 3 (3-5)

10ος Όμιλος
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Τουλούζ 4-0 (8' πεν. Φερναντίνιο, 24', 56' Αντριάνο, 39' Χούμπσμαν)
Κλαμπ Μπριζ-Παρτιζάν 2-0 (4', 58' Πέρισιτς)

Στα δύο πρώτα παιχνίδια της, η Σαχτάρ είχε κερδίσει με 4-1 τόσο την Μπριζ όσο και την Παρτιζάν. Αυτή τη φορά αποφάσισε να αλλάξει ελαφρώς τις... συνήθειες καθώς και πάλι πέτυχε τέσσερα γκολ, χωρίς όμως να δεχτεί κανένα. Οι τελευταίοι νικητές του UEFA κέρδισαν με 4-0 την Τουλούζ και με βάση την εικόνα τους μέχρι τώρα αποτελούν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Europa League. Στο 8', ο Φερναντίνιο έκανε το 1-0 από τα έντεκα βήματα, ενώ την σκυτάλη πήρε στο 24' ο Αντριάνο. Έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Χούμπσμαν πέτυχε το τρίτο γκολ για τους Ουκρανούς, ενώ στο 56' ο Αντριάνο σκόραρε για δεύτερη φορά στην βραδιά, με τους γηπεδούχους να πατούν στη συνέχεια φρένο. Στο άλλο παιχνίδι, η Μπριζ πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 2-0 της Παρτιζάν χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Πέρισιτς.

1. Σαχτάρ Ντόνετσκ 9 (12-2)
2. Μπριζ 4 (5-6)
3. Τουλούζ 4 (5-8)
4. Παρτιζάν 0 (3-9)

11ος Όμιλος
Αϊντχόφεν-Κοπεγχάγη 1-0 (72' Ρέις)
Σπάρτα Πράγας-Κλουζ 2-0 (15' Κούτσκα, 32' Χούμπνικ)

Η ημέρα των γηπεδούχων ήταν η Πέμπτη για τον 11ο όμιλο καθώς τόσο η Αϊντχόφεν όσο και η Σπάρτα πήραν τα τρίποντα μέσα στις έδρες τους. Στο «Φίλιπς Στάντιον», οι Ολλανδοί επικράτησαν πολύ δύσκολα της μαχητικής Κοπεγχάγης με 1-0, χάρη σε γκολ του Ρέις στο 72', και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς. Στην Πράγα, η Σπάρτα καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι με την Κλουζ, καθώς στο 32' είχε ήδη διαμορφωθεί το τελικό 2-0 με τα γκολ του Κούτσκα και Χούμπνικ.

1. Αϊντχόφεν 7 (4-2)
2. Σπάρτα Πράγας 4 (4-3)
3. Κλουζ 3 (2-3)
4. Κοπεγχάγη 3 (1-3)

12ος Όμιλος
Αούστρια Βιέννης-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (73' Σουλιμανί, 87' Σουμάχερ - 19, 63' Πιζάρο)
Μπιλμπάο-Νασιονάλ 2-1 (67' Ετσεμπερία, 86' Γιορέντε - 42' Μίκαελ)

Την πρώτη της απώλεια στον όμιλο είχε η Βέρντερ που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Αούστρια μέσα στην Βιέννη. Και λέμε παραχώρησε, καθώς οι Γερμανοί φάνηκε να κλειδώνουν το ματς από το 63' όταν και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε ισάριθμα γκολ του Πιζάρο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 73' με τον Σουλιμανί και κατάφεραν να πάρουν τον δεύτερο βαθμό στο 87' με τον Σουμάχερ. Την ίδια ώρα, η Μπιλμπάο κατάφερνε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση που είχε διαμορφωθεί από το 42' με το γκολ του Μίκαελ, και κέρδιζε με 2-1 τη Νασιονάλ. Οι Βάσκοι ισοφάρισαν στο 67' με τον Ετσεμπερία και πήραν την δεύτερη νίκη τους στον όμιλο - και πρώτη μετά από ένα μήνα σε όλες τις διοργανώσεις - με τον Γιορέντε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

1. Βέρντερ Βρέμης 6 (8-5)
2. Μπιλμπάο 6 (6-4)
3. Αούστρια Βιέννης 2 (3-6)
4. Νασιονάλ 1 (4-6)