Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2012

Ακάθεκτη η Βέροια!!

Μεγάλο διπλό της Λάρισας στα Γιαννιτσά με 3-0, νίκη με... χρυσό γκολ για την Παναχαϊκή κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα (2-1) και συνεχίζει πρώτη και καλύτερη η Βέροια με το 0-1 στην Καλλονή.

Ακάθεκτη η Βέροια
Παναχαϊκή-Αγροτικός Αστέρας 2-1 ( 60΄ πεν. Φουρτάδο, 90΄+3΄ Ουρτάδο – 78΄πεν. Καρακατσάνης).
Τα... χρειάστηκε η Παναχαϊκή στο γήπεδο της Αγυιάς, καθώς για να κάμψουν την αντίσταση του Αγροτικού Αστέρα έπρεπε να φτάσει το ματς στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 7΄, αλλά ο Λαμπάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Φουρτάδο, ο οποίος στο 60΄ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 78΄ με το πέναλτι του Καρακατσάνη, ενώ τη νίκη στους Πατρινούς έδωσε ο Ουρτάδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Παναχαϊκή (Ηλίας Φυντάνης): Ανδρούτσος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Κοιλιάρας (78' Χλωρός), Τσεμπερίδης, Μενδρινός, Ουρτάδο, Φουρτάδο, Ντίνας (68' Ουατάρα), Ατματζίδης (52' Κυβελίδης).
Αγροτικός Αστέρας (Γιώργος Κούτσης): Λαμπάκης, Βοσκόπουλος, Ασπρίδης, Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος, Τσουκαλίδης, Καπνίδης (65' Οκομούσης), Πάμποε (69' Προβατίδης), Καρακατσάνης, Σαμουηλίδης, Βλαχόπουλος (30' Πετρίσεβιτς).
Αναγέννηση Γιαννιτσών-Λάρισα 0-3 (27', 84' Τσιμπάμπα σουτ, 45' Χατζής σουτ)
Η Λάρισα πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκης επί των Γιαννιτσών και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η νίκη για την ομάδα του κάμπου ήρθε με τα δύο γκολ του Τσιμπάμπα στο 27΄ και στο 84΄, ενώ ο Χατζής στο 45΄ είχε κάνει το 0-2.
Λίγο πριν το τέλος πάντως δεν έλειψαν και τα επεισόδια με τους οπαδούς των δύο ομάδων να πετάνε αντικείμενα, αλλά οι αστυνομικές δυνάμεις έβαλαν τέλος στην ένταση.
Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βοσνιάδης, Παπαδόπουλος, Τέλλος, Σερέτης, Κυζιρίδης (85' Τσεβελέκης), Γιόνδης (71' Τοσουνίδης), Ντατίδης, Αποστολίδης, Στεργίδης, Μπέκα (79' Μπαξεβάνος), Τσιλής.
Λάρισα (Κρις Κόουλμαν): Σωτηρίου, Αραμπατζής, Κολοβέτσιος, Ααράμπ, Κατσιαρός, Χατζής, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (82' Καρανίκας), Χασομέρης (88' Καραχάλιος), Τσιμπάμπα (90' Σιατραβάνης), Σαϊτιώτης.
Φωκικός-Θρασύβουλος 2-0 (37΄πεν. Σιάκκας, 69΄ Ταμπάκης)
Ο Φωκικός με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Θρασύβουλο στο Δημοτικό Στάδιο της Άμφισας, με σκόρερ τους Σιάκκα με πέναλτι στο 37΄ και Ταμπάκη (69΄).
Καλλονή-Βέροια 0-1 (73΄Κάντι)

Η Βέροια συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην κορυφή της Football League, καθώς πέρασε από την έδρα της Καλλονής. Οι φιλοξενούμενη πήραν την σπουδαία νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Κάντι στο 73.

Καλλονή (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Πάεζ (56' Μήτσης), Χατζόπουλος, Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο (53' Ταραχούλσκι), Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Βλαστέλλης (69' Ντος Σάντος).

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Σαμαράς, Μπάρμπας, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Καλογέρης, Καλτσάς (73' Τάντιτς), Λανγκλέ, Ολαϊτάν (81' Μπαργκάν), Κάντι (90+1' Τζημογιάννης).

Διαγόρας-Πιερικός 0-2  (58', 73' Κουτσοσπύρος)

Μετά από 35λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς στην Ρόδο, καθώς δεν είχαν πληρωθεί οι διαιτητές! Τελικά ο αγώνας ξεκίνησε και ο Πιερικός πήρε τη νίκη με 2-0, χάρη στα δύο γκολ του Κουτσοσπύρου στο 58΄ και το 73΄

Διαγόρας (Μιχάλης Τσιβρινής): Πονηρός, Πουλόπουλος, Τσίτσης (63' Ρούσσος), Μπακάλης, Λερογιάννης (81' Χατζηπέτρος), Χατζηκοσμάς, Επιφάνης (73' Μαριεττάκης), Αυγενικού, Ματεντζίδης, Καρπαθάκης, Μπαούρης.

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Πουρσανίδης, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Κωτσιόπουλος (46' Πουρτουλίδης), Τόσκας, Ιντζόγλου, Ελευθεριάδης (46' Γκουγκουλιάς), Μπλαζέφσκι, Πέντα (87' Κραγιόπουλος), Κουτσοσπύρος.

Επανομή-Εθνικός Αστέρας 0-0
Αναγέννηση Επανομής (Αλέκος Βοσνιάδης): Φιρινίδης, Ασλανίδης, Πεχλιβανίδης, Παπαζούδης, Κουρδάκης, Κάτσε, Καραμανλής, Ναλμπάντης (72' Γεωργιάδης), Γκέσιος, Δεινόπαπας (59' Γεωργίου), Τράκις.
Εθνικός Αστέρας (Πέτρος Δημητρίου): Γκίτκος, Χωριανόπουλος, Σκαρτσίλας, Λαμπρόπουλος, Παντίδος, Νάστος, Παληγεώργος, Δάρας, Μαστρογιάννης (53' Πασκούλεφ), Λουτσιάνο (85' Γιακούμπι), Χανιώτης (70' Χαϊκάλης).

Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 0-0

Πανσερραϊκός (Παύλος Δημητρίου): Γουμάγιας, Κ. Τριανταφύλλου, Ντιόγκο, Μιλένκοβιτς, Σαλαμαστράκης, Γκόμεζ (83' Τσαούσης), Στεφανίδης, Ανάκογλου (46' Ντα Κόστα), Βρούτσινα (55' Βουτσιάς), Δ. Τριανταφύλλου, Παντελιάδης.

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας, Σαρακατσάνος, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Μπαλού, Μακρυδημήτρης (8' λ.τ Μουνάφο), Κοντογουλίδης (57' Σουλτανίδης), Πόνσε (74' Βλάχος).