Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2013

«Κηδεία» στην Τσεχία!

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Αρμενία, καθώς επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Τσεχίας, με… ήρωα τον Γκχατζαριάν που σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

«Κηδεία» στην Τσεχία
Αυτό κι αν ήταν… κηδεία για την Τσεχία, η οποία υποδέχτηκε την Αρμενία στην έδρα της και δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Αρμένιοι με… ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γκχατζαριάν, που σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησαν 2-1 και πλέον ελπίζουν σε πρόκριση από τον 2ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στον αντίποδα οι Τσέχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη που θα τους έφερνε πιο κοντά στο να εδραιωθούν στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι Αρμένιοι άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Μκρτσιάν και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τσέχοι πίεσαν και με τον Ροζίτσκι στο 70’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκχατζαριάν χάρισε μία πολύ μεγάλη νίκη στους Αρμένιους.