Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013

Τα «πάντσερ» κάνουν πλάκα!! (video)

Όταν πατάει... γκάζι η Γερμανία δεν σταματά με τίποτα. Τα «πάντσερ» συνέτριψαν, 5-3, τους Σουηδούς στέλνοντας ηχυρό μήνυμα ενόψει Βραζιλίας. Στους πιθανούς αντιπάλους της Ελλάδας η παρέα του «Ίμπρα».

Τα «πάντσερ» κάνουν πλάκα (video)
«Έβρεξε» γκολ στη Στοκχόλμη στην τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου. Ίσως στο εντυπωσιακότερο ματς της «αυλαίας» των προκριματικών, η Γερμανία έκανε σόου στην έδρα της Σουηδίας και πήρε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά με σκορ 5-3, δείχνοντας τις διαθέσεις της ενόψει του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Οι γηπεδούχοι, που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, αν και προηγήθηκαν 2-0 (6’ Χάισεν, 42’ Κασάνικλικ) δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη που θα τους έβαζε από τη θέση των «ισχυρών» στα μπαράζ. Τα τραγικά αμυντικά λάθη των Σουηδών δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφήσει ανεκμετάλλευτα η ομάδα του Χόακιμ Λεβ, που μείωσε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μεσούτ Εζίλ (45’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, αποκαταστάθηκε πλήρως η τάξη με τον Μάριο Γκέτσε να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 53ο λεπτό. Κάπου εκεί ξεκίνησε το «σόλο» του Αντρέ Σούρλε που πέτυχε χατ-τρικ σε διάστημα 20λεπτών (56’, 66’, 76’) και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Για τους Σουηδούς είχε μειώσει προσωρινά ο Τόμπιας Χάισεν, με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση (69’).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του 3ου ομίλου η Αυστρία πέρασε (0-3) χωρίς πρόβλημα από τα Νησιά Φερόε και τερμάτισε στην 3η θέση, ενώ οι Ιρλανδοί επικράτησαν στην έδρα τους 3-1 του Καζακστάν.