Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014

Είχε… Θεό η Ρόμα!!

Σαν από μηχανής… Θεός, εμφανίστηκε στις καθυστερήσεις ο Φλορέντσι και με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στη Ρόμα κόντρα στη Τορίνο με σκορ 2-1!

Είχε… Θεό η Ρόμα! (video)
Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις η Ρόμα! Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 2-1 της Τορίνο μέσα στο «Ολίμπικο» με τον Φλορέντσι να πετυχαίνει από κοντά το νικητήριο γκολ.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, οι Ρωμαίοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος κι εν τέλει η υπεροχή τους… δικαιώθηκε, όταν στο 41’ ο Ντέστρο άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο, όμως, τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά. Κι αυτό γιατί στο 52’ ο Ιμόμπιλε έπιασε φοβερό εναέριο βολέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Σάνκτις και ισοφάρισε.

Αφού λοιπόν στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν από κάποιες καλές στιγμές, εν τέλει η Ρόμα βρήκε το… κουμπί της αντιπάλου του, χάρη στην «ιδέα» του Γκαρσιά να ρίξει στον αγώνα στο 83’ τον Φλορέντσι. Ο Ιταλός στις καθυστερήσεις, βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και με δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον γκολκίπερ για να γράψει το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Έτσι, ο Τότι που έφτασε τις 700 συμμετοχές(!) με την φανέλα της Ρόμα γιόρτασε το γεγονός με τον καλύτερο τρόπο, που είδε την ομάδα του να φτάνει στους 67 βαθμούς και στο +9 απ’ την Νάπολι, δείχνοντας πως πλέον έχει… κλειδώσει η δεύτερη θέση και η απευθείας συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ.