Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2014

Της έχει πάρει τον «αέρα»!!

Την ένατη σερί της νίκη σε «clasico» της κανονικής διάρκειας, στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 76-68 της Ρεάλ Μαδρίτης, για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Της έχει πάρει τον «αέρα»!
Μπορεί να είχε σημαντικές απουσίες, αλλά είναι πρωταθλήτρια! Η Μπαρτσελόνα ήταν η θριαμβεύτρια του «clasico», επικρατώντας 76-68 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο «Παλαού Μπλαουγκράνα», για τη 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η ένατη σερί τη νίκη των Καταλανών σε ντέρμπι της κανονικής περιόδου στο γήπεδό τους.

Τέσσερις παίκτες των Καταλανών σημείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Τόμιτς και Ντόελμαν να είχαν από 12 και τους Σατοράνσκι και Χουέρτας από 10, ενώ ο Έντουιν Τζάκσον στο ντεμπούτο του, είχε 8 πόντους. Από τη «βασίλισσα» πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματσιούλις με 14 πόντους, ενώ στα… ρηχά κινήθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης με 3 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ξέφρενος ήταν ο ρυθμός του ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, με τη Ρεάλ να είχε πάρει από νωρίς το προβάδισμα (6-11). Όμως, η Μπαρτσελόνα άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, ενώ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (16-15). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να προηγείται στο τέλος 24-22.

Με πόντους του Σατοράνσκι, η Μπαρτσελόνα πήγε στο +6 (28-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με «όπλο» την καλή τους άμυνα, οι πρωταθλητές Ισπανίας έφτασαν την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (41-31). Εκεί, ανέλαβαν δράση οι Ρίβερς και Κάρολ για τη Ρεάλ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 47-40.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Μπαρτσελόνα και την «όρεξη» του Ματσιούλις, η Ρεάλ έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (54-51). Έτσι, κύλησε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να διατηρούν αυτό το +3 μέχρι τέλος (58-55).

Με τους Σατοράνσκι και Τζάκσον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφυγε στο +8 (63-55) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ στα μισά με ένα σερί 8-0, η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφιο αριθμό (71-60). Έκτοτε, οι πρωταθλητές Ισπανίας είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έτσι πήραν τη νίκη με 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 47-40, 58-55, 76-68.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, η Ανδόρρα νίκησε εύκολα τη Σαραγόσα με 72-59. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Μπόγρη με 12 πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Ναβάρο με 14.