Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015

Άλωσε τη Βρετάνη η Τουλούζ!!

Μεγάλη πρόκριση για την Τουλούζ που επικράτησε 3-1 της Ρεν και προκρίθηκε στους 8 του Λιγκ Καπ. Στα πέναλτι η Γκινγκάμπ τη Νις (4-3).

Άλωσε τη Βρετάνη η ΤουλούζΣπουδαία νίκη και πρόκριση σημείωσε η Τουλούζ που πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του γαλλικού Λιγκ Καπ με αντίπαλο την Ρεν. Και τα δύο τέρματα για τους νικητές σημείωσε ο Μπεν Γεντέρ στο 14’ και το 32’ ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι, έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Σιλά (16’). Ο Ντιανιέ μείωσε σε 2-1, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Ρεγκατέν.

Σπουδαία πρόκριση πήρε η Γκινγκάμπ στην παράταση επί της Νις, που προηγήθηκε με τον Μεντί στο 44’, για να έρθει ισοφάριση από τον Σαλιμπούρ στο 88’. Στην ημίωρη παράταση ο Μεντί στο 93’ χτύπησε και πάλι για να διαμορφώσει το 2-1 υπέρ της Νις, όμως ξανά ο Σαλιμπούρ έφερε το ματς στα ίσια στο 110’. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 4-3 στα πέναλτι και πήραν την πρόκριση.

Η Λοριάν δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 3-0 της πρωτοπόρου της Ligue 2, Ντιζόν και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του γαλλικού Λιγκ Καπ. Οι «βακαλάοι» προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Ζανό στο 37’, για να έρθουν δύο ακόμα γκολ με τον Φιλιποτό στο 53’ και τον Μεσλούμπ στο 88’ ώστε να γίνει το τελικό 3-0.

Από την άλλη η Λιλ δυσκολεύτηκε για να κάμψει την αντίσταση της Λαβάλ, αλλά τα κατάφερε τελικά με τον Τζιμπρίλ Σιντιμπέ στο 79’.