Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Πήρε… φόρα και έρχεται ΟΑΚΑ!!

Πήρε… φόρα και έρχεται ΟΑΚΑ
Το 2/2 στα δύο στην έδρα της έκανε η Χίμκι η οποία επικράτησε της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 75-65, για την τέταρτη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Euroleague. H προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου την κόντραραν οι Σλοβένοι, είχε τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού, φτάνοντας χωρίς να δυσκολευτεί στην νίκη.

Κορυφαίος για το ρωσικό σύλλογο ο Φριντζόν με 20 πόντους.

Δεν ήταν αρκετοί από την άλλη οι 27 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ του Μπέινς, ώστε να δώσουν στην ομάδα του το θετικό αποτέλεσμα.

Χίμκι και Ολίμπια μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, συμβαδίζοντας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (18-19). Από την μία οι γηπεδούχοι χάρις στον επιθετικό τους πλουραλισμό και από την άλλοι οι Σλοβένοι έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Άρον Μπέινς. Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο οι παίκτες του Κουρτινάιτς εκμεταλλεύτηκαν τα τρία λεπτά που έμειναν στο «μηδέν» οι φιλοξενούμενοι, έτρεξαν σερί 13-0 με πρωταγωνιστή τον Φριντζόν (35-24) και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (+10, 43-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ολίμπια προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Φιλιπόφσκι δεν τους επέτρεψαν παρά μόνο να μειώσουν στους οκτώ (56-48). Η Χίμκι στην τελευταία περίοδο έφτασε ακόμα και στο +12 (63-51), Μπλάζιτς και Μπέινς ξανάβαλαν τους Σλοβένους στο ματς μειώνοντας στους έξι (66-60) 3’55’’ πριν τη λήξη. Όμως το τρίποντο του Μόνια και το λάθος του Πρέπελιτς που ακολούθησε -σχεδόν- εκμηδένισαν τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για νίκη, με την ομάδα του Κουρτινάιτις να φτάνει τελικά στην επικράτηση με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 43-33, 56-48, 75-65

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν, Φριντζόν 20 (4), Κόπονεν 5 (1), Βιάλτσεβ, Λόντσαρ 8 (7 ριμπάουντ), Ρίβερς 16 (2), Μόνια 10 (2), Χοστόβ, Ντούντου, Πλάνινιτς 8, Ντέιβις 5, Νίλσεν 3

Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Γουότερς, Ρούπνικ, Πρέπελιτς, Μπλάζιτς 8, Ράνικο 4, Σάλιν 10 (2), Μούριτς 2, Μπέινς 27 (10 ριμπάουντ), Μπούμπνιτς, Πέιτζ 10, Μότσνικ, Όμιτς 4