Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

Ζινιάκ... για τον πόνο του άλλου!

Επιτέλους νίκη για τη Μαρσέιγ, που επικράτησε 2-1 της Σοσό στην έδρα της χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Ζινιάκ στο 83ο λεπτό και ξαναπήρε «τρίποντο» έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Ζινιάκ... για τον πόνο του άλλου
Το δρόμο προς τις νίκες βρήκε η Μαρσέιγ έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στο γαλλικό πρωτάθλημα. Οι Μασαλλοί επικράτησαν –έστω και δύσκολα- στην έδρα τους απέναντι στη Σοσό με σκορ 2-1, για την 13η αγωνιστική.

Το προβάδισμα για τους γηπεδούχους έδωσε ο Τοβίν μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς η Σοσό κατάφερε να αντιδράσει στο 60’ και να ισοφαρίσει με τον Μαγίκα. Τελικά, η Μαρσέιγ γλίτωσε από ένα ακόμη αποτυχημένο αποτέλεσμα στο 83΄ όταν ο Αντρέ Ζινιάκ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η Μαρσέιγ ανέβηκε και πάλι στην 5η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος και έφτασε σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα. Αντίθετα, η Σοσό παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 7 βαθμούς.