Τρίτη 20 Ιουλίου 2010

Διπρόσωπος... Δικέφαλος!

Με ένα κακό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και ένα καλύτερο στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο φιλικό πριν το μάτς με τον Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στην Νυρεμβέργη. Το γκολ του «δικεφάλου» ο Παπάζογλου. Ικανοποιημένος από την εμφάνιση δήλωσε ο Μπερέτα.Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ δέχθηκε γκολ από στημένη φάση και από λάθος της άμυνας. Στο 40ο λεπτό φάουλ από τα δεξιά για τους Γερμανούς. Ο Χαλκιάς πάει να βγει αλλά δεν βγαίνει, ο Τσιρίλο χάνει τον Βόλσαϊντ που με εκπληκτικό άλμα παίρνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ. Η αντίδραση του Μάριο Μπερέτα ήταν να κλοτσήσει τον πάγκο της ομάδας του για την αδράνεια που έδειξαν οι παίκτες του. Εκτός από το γκολ της Νυρεμβέργης στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες. Λάθη εκατέρωθεν και αργή ανάπτυξη και για τις δύο ομάδες. Ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε για πρώτη φορά με 4-4-2. Στην άμυνα ήταν οι Μπουσαϊντί δεξιά, Σνάουτσνερ αριστερά, Μαλεζάς και Τσιρίλο στο κέντρο. Στα αμυντικά χαφ οι Βιτόλο και Σορλέν, αριστερά στην επίθεση ο Φιλομένο, δεξιά ο Φωτάκης, ενώ στην επίθεση ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μαζί με τον Μουσλίμοβιτς. Οι Θεσσαλονικείς στο ξεκίνημα του αγώνα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Φιλομένο. Ο Αργεντινός στο 3ο λεπτό από τα αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί του πόδι, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Σέφερ, ενώ περίμενε δίπλα ο Μουσλίμοβιτς. Από τις πρώτες κινήσεις των παικτών του ΠΑΟΚ φαίνεται ότι είχαν πάρει εντολή από τον Μάριο Μπερέτα να πιέσουν ψηλά. Ενώ ως εικόνα στο πρώτο 30λεπτο οι «ασπρόμαυροι» καταφέραν να μειώσουν σημαντικά τα εύκολα λάθη που έκαναν στα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια στην Γερμανία. Ο ΠΑΟΚ είχε άλλη μια στιγμή καλή στα καρέ των γερμανών στο 45ο λεπτό. Ο Σαλπιγγίδης πίεσε, η μπάλα κόντραρε πάνω του και κατέληξε στον Μουσλίμοβιτς, που άργησε να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του προς το καλύτερο και διεκδίκηση το γκολ της ισοφάρισης και ίσως κάτι παραπάνω. Το γεγονός όμως ότι οι ποδοσφαιριστές του Μπερέτα εμφανίστηκαν αποφασισμένοι είναι στα θετικά. Ο Δικέφαλος το διάστημα 59ο έως το 62ο λεπτό είχε δύο πολύ καλές στιγμές Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Σορλέν από τα αριστερά. Ο Παπάζογλου από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την βάλει στα δίχτυα. Και η δεύτερη ευκαιρία προήλθε από ωραία μπαλιά του Βιτόλο στον Φιλομένο. Ο Αργεντίνος, όμως, άργησε να εκτελέσει και ο Γιουντ τον πρόλαβε. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες στο 79' ο Κουτσιανικούλης πίεσε, έκλεψε, πάσαρε στον Αθανασιάδη, αλλά ο Στέφενς τον πρόλαβε και έδιωξε. Ενώ η δεύτερη στο 80' κεφαλιά πάσα του Παπάζογλου στον Αθανασιάδη, αλλά εκείνος σούταρε άουτ. Ο ΠΑΟΚ ότι δεν κατάφερε να το πετύχει νωρίτερα το πέτυχε στις καθυστερήσεις. Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Νυρεμβέργης ο οποίος έκανε βολέ πάνω στον Παπάζογλου, που κέρδισε την μπάλα και πέτυχε γκολ σε κενό τέρμα. Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντί (63' Μπαλάφας), Μαλεζάς, Τσιρίλο, Σνάουτσνερ, Βιτόλο, Σορλέν, Φωτάκης (77' Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς (46' Παπάζογλου), Φιλομένο (84' Μίλιεβιτς), Σαλπιγγίδης (63' Αθανασιάδης). Η ενδεκάδα της Νυρεμβέργης: Σέφερ (46' Στέφαν), Νίλσον, Άιγκλερ (84' Μαρό), Ένγκελερ, Γιουντ(78' Μακ), Φρανς (69' Σάουντετ), Γκούντογκαν,Σίμπερ ( 69' Μπογιάξι), Πίνολα, Βόλσαϊντ (70' Μπράουν), Μίνταλ (32' Εκίτσι). Μάριο Μπερέτα: «Είχαμε ευκαιρίες και για τη νίκη» Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με την Νυρεμβέργη ο προπονητής του ΠΑΟΚ έκανε δηλώσεις εκφράζοντας την αισιοδοξία . «Παίξαμε αρκετά καλά και δεν δικαιούμασταν την ήττα. Είχαμε 4-5 ευκαιρίες για να πετύχουμε γκολ και να πάρουμε την νίκη. Η αντίπαλος ομάδα είχε μια ευκαιρία όπου πέτυχε και το γκολ. Κάναμε μια καλή προετοιμασία μια επίπονη. Χρειαζόμαστε μια περίοδος προσαρμογής για όλους. Τώρα επιστρέφουμε στην Θεσσαλονίκη για να ολοκληρώσουμε την προετοιμασία μας και να εμφανιστούμε πανέτοιμοι για τον αγώνα με τον Άγιαξ»
Παρουσία του προέδρου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και χιλιάδων φιλάθλων στις κερκίδες του Σβάινφουρτ, στη Βόρεια Βαυαρία όπου θα φιλοξενήσει την αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί το φιλικό παιχνίδι με την Νυρεμβέργη. Το τελευταίο κρας τεστ για τον Δικέφαλο του Βορρά πριν μπει στα βαθιά με τον Άγιαξ. Όλοι περιμένουν με αγωνία το πώς θα παρουσιαστεί η ομάδα. ΣΕ ποια κατάσταση βρίσκεται μετά τις μέτριες εμφανίσεις που πραγματοποίησε μέχρι στιγμής. Από την ομάδα λείπουν ουκ ολίγοι ποδοσφαιριστές, Βιερίνια, Λίνο, Ίβιτς, Κοντρέρας… Ποδοσφαιριστές οι οποίοι κάνουν την διαφορά και μεταμορφώνουν τον ΠΑΟΚ προς το πολύ καλύτερο. Από το τεχνικό τιμ γίνεται προσπάθεια να προλάβουν κάποιοι εξ’ αυτών τον επαναληπτικό στην Τούμπα. Αισθητή έχουν κάνει την παρουσία τους οι φίλαθλοι του Δικεφάλου Υπάρχουν πανό από πολλές περιοχές της Γερμανίας όπως Στουτγάρδη, Ροιτλιγκεν, Νυρεμβέργη, αλλά και ένα από την Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα από τα Αμπελάκια του Έβρου.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντί, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Σνάουτσνερ, Βιτόλο, Σορλέν, Φωτάκης,Μουσλίμοβιτς, Φιλομένο, Σαλπιγγίδης.
Η ενδεκάδα της Νυρεμβέργης: Φέστερ, Νίλσον, Άιγκλερ, Ένγκελερ, Γιουντ, Φρανς, Μπούντογκαν,Σίμπερ, Πίνολα, Βόλσαϊντ.

Εντ: «Δύσκολος αντίπαλος ο ΠΑΟΚ» Ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας του Άγιαξ Ντέιβιντ Εντ φιλοξενήθηκε στο «Αθλητικό Metropolis» και την εκπομπή «Τρίτο Ημίχρονο» σχετικά με τις αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και όλα τα τελευταία τεκταινόμενα στην ομάδα του Άμστερνταμ. Αναφορικά με την κλήρωση απέναντι στον ΠΑΟΚ υπογράμμισε: «Με το που πραγματοποιήθηκε η κλήρωση γνωρίζαμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Για να ξεπεράσει ο ΠΑΟΚ παραδοσιακές ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ σίγουρα αποτελεί σπουδαία επιτυχία. Γνωρίζουμε επίσης ότι διαθέτει στις τάξεις του πολύ καλούς ποδοσφαιριστές από όλες τις χώρες». Σχετικά με την διαφαινόμενη παραμονή του Μάρτιν Γιολ στο τιμόνι του συλλόγου τόνισε: «Διαβάζουμε κι εμείς πάρα πολλά στις εφημερίδες, αλλά τις περισσότερες φορές αυτά αποτελούν απλές φήμες, καθώς δεν υπάρχει τίποτα απολύτως επίσημο. Εμείς τον θέλουμε εδώ και για τα επόμενα χρόνια, κάτι που νομίζω ότι θα συμβεί τελικά. Αυτή τη στιγμή ο κ. Γιολ προετοιμάζει την ομάδα για τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ και δεν είναι συγκεντρωμένος σε τίποτα άλλο». Σχολιάζοντας τις φημολογούμενες πωλήσεις παικτών ανέφερε: «Οι περισσότεροι παίκτες μας έκαναν ένα πάρα πολύ καλό Παγκόσμιο Κύπελλο και είναι λογικό ομάδες να ενδιαφέρονται γι’ αυτούς. Παρ’ όλα αυτά για τους περισσότερους δεν υπάρχει τίποτα το επίσημο, παρά μόνο μια επίσημη πρόταση για τον Φαν ντερ Βιλ από τη Μπάγερν Μονάχου. Αύριο όλοι οι διεθνείς επιστρέφουν στις προπονήσεις μετά από μια μικρή άδεια που είχαν και πιστεύω ότι το 95% των παικτών θα παραμείνουν μέχρι τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ. Στο ποδόσφαιρο βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αλλά θεωρώ ότι μόνο ένας μπορεί να αποχωρήσει από τις τάξεις μας, όμως δύσκολα πριν τις αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ. Άλλωστε δικός μας στόχος είναι η πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που επιβάλλεται από τη φανέλα μας και την παράδοση που έχουμε στο ποδόσφαιρο».