Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Στη Λάτσιο το ντέρμπι, «γκαζώνει» η Φιορεντίνα!!

Στη Λάτσιο το ντέρμπι, «γκαζώνει» η Φιορεντίνα
Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο ήταν η Λάτσιο η οποία επικράτησε 3-2 της Ρόμα εντός έδρας. Δεν βγάζει από το γκάζι το… πόδι η Φιορεντίνα που επικράτησε 3-1 της Μίλαν στο «Σαν Σίρο», ζορίστηκε αλλά επιβλήθηκε με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις η Νάπολι της Τζένοα εκτός έδρας (4-2). Διαβάστε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Η Ρόμα μπήκε φουριόζα στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Λαμέλα στο 11΄. Η απάντηση της Λάτσιο όμως ήταν άμεσα. Ο Καντρέβα στο 35΄έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στο 43΄ο Κλόζε με πολύ ωραίο τελείωμα έβαλε τους «λατσιάλι» σε ρόλο οδηγού. Ο Ντε Ρόσι για ένα ακόμα παιχνίδια δεν συγκράτησε τα νεύρα του και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε για αγκωνιά σε αντίπαλο…

Κάτι η βροχή, κάτι η ένταση της αναμέτρησης, χάλασαν το ματς και ουσιαστικά το τέρμα του Μάουρι στο 47΄που έκανε το 3-1, τελείωσε και το ματς. Η Ρόμα απλά κατάφερε να μειώσει στο τελικό 3-2 με τον Πιάνιτς στο 86΄.

Στο «Σαν Σίρο», η Φιορεντίνα έκανε για μία ακόμα φορά επίδειξη δύναμης καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Μίλαν. Οι «ροσονέρι» για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξαν… ανίκανοι να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και οι φορμαρισμένοι «βιόλα» το εκμεταλλεύτηκαν. Ακουιλάνι, Μπόρχα Βαλέρο και Ελ Χαμντάουι ήταν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους που είδαν τον Πατσίνι να προβάλει την μοναδική και μικρή αντίσταση από την άλλη πλευρά, μειώνοντας προσωρινά σε 2-1.

Δύσκολο αποδείχθηκε το έργο της Νάπολι στην έδρα της Τζένοα αφού οι φιλοξενούμενοι αγχώθηκαν ιδιαίτερα και χρειάστηκαν δύο τέρματα στις καθυστερήσεις για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 4-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 10/11

Κάλιαρι-Κατάνια 0-0

Πεσκάρα-Γιουβέντους 1-6
(25’ Κασκιόνε – 9’ Βιντάλ, 22’, 45’, 53’ Κουαλιαρέλα, 30’ Ασαμόα, 38’ Τζιοβίνκο)

Κυριακή, 11/11 (16:00)

Παλέρμο-Σαμπντόρια 2-0
(52’, 71’ Ντιμπάλα)

Μίλαν-Φιορεντίνα 1-3
(59΄Πατσίνι-11΄Ακουιλάνι, 38΄Μπόρχα Βαλέρο, 87΄Ελ Χαμντάουι)

Κιέβο-Ουντινέζε 2-2
(39΄Αντρεόλι, 89΄Παλόσι-42΄, 90+1΄Ανγκέλα)

Τζένοα-Νάπολι 2-4
(23΄Ιμομπίλε, 56΄Μπερτολάτσι-54΄Μέστο, 79΄Καβάνι, 90΄Χάμσικ, 90+4΄Ινσίνιε)

Λάτσιο-Ρόμα 3-2
(35΄Καντρέβα, 43΄Κλόζε, 47΄Μάουρι-11΄Λαμέλα, 86΄Πιάνιτς)

Σαν… Ντιέγκο
Ο Ντιέγκο θυμήθηκε τον καλό του εαυτό μετά από καιρό και με δύο γκολ οδήγησε τη Βόλφσμπουργκ σε σημαντική νίκη επί της Λεβερκούζεν με 3-1 για την ενδέκατη αγωνιστική της Bundesliga. Ο Βραζιλιάνος μέσος άνοιξε το σκορ στο 5’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και στο 16’ με σουτ από δέκα μέτρα διπλασίασε τα τέρματα των «λύκων». Ο Μπας Ντοστ στο 33’ διαμόρφωσε 3-0 σκορ, που ανέβασε τους γηπεδούχους στους 11 βαθμούς, αλλά δεν τους έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λεβερκούζεν, που μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Στέφαν Κίσλινγκ, έμεινε στους 18 βαθμούς χάνοντας την ευκαιρία με νίκη να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση εκμεταλλευόμενη τη χθεσινή ήττα της Άιντραχτ.

Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-3
(82’ Μόλντερς-9’ Ρόις, 51’, 70’ Λεβαντόφσκι)

πηγή: onsports.gr

Αργεντινή: «Ανάσα» για Σαν Λορένζο, νίκη για Ρίβερ!! (videos)

Αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της πραγματοποίησε η Σαν Λορένζο με το 4-0 σε βάρος των Ολ Μπόις, ενώ η Ρίβερ Πλέιτ έσπρωξε την Ουνιόν προς τη δεύτερη κατηγορία.
Στη ζώνη υποβιβασμού παραμένει η Σαν Λορένζο, αλλά συνέτριψε τους Ολ Μπόις, που «έτρεχαν» σερί τριών αγώνων χωρίς ήττα. Πρωταγωνίστησε ο Ντένις Στρακουαλούρσι, αφού άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-0 στο 71ο λεπτό. Με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 ο Βάλτερ Κάνεμαν ένα λεπτό μετά την αποβολή του Πατρίσιο Τοράνζο των φιλοξενουμένων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Λουίς Αγκουιάρ στο 87ο λεπτό.
Με δύο γκολ του Ροντρίγκο Μόρα, η Ρίβερ επιβλήθηκε με 2-0 της ουραγού Ουνιόν. Μάλιστα το πρώτο, στο 44ο λεπτό, ήταν ιδιαίτερα θεαματικό, καθώς ο 25χρονος στράικερ βρήκε δίχτυα με ανάποδο ψαλιδάκι. Οι «μιλονάριος», πάντως, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κριστιάν Λεντέσμα, στο 87ο λεπτό.
Τέλος, η Εστουντιάντες επικράτησε δίκαια της Ατλέτικο Ραφαέλα με 3-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντουβάν Ζαπάτα και ένα ο άλλοτε μέσος της Εσπανιόλ Ρομάν Μαρτίνεζ με ωραίο σουτ. Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τέρμα του Όσκαρ Καρνιέγο, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει κάποιον πολύτιμο βαθμό.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.
29
Σημείωση: Στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες θα πάρουν μέρος η πρωταθλήτρια του Inicial, που είναι σε εξέλιξη, η Άρσεναλ Σαραντί ως πρωταθλήτρια Clausura 2012 και οι τρεις καλύτερες ομάδες της παραπάνω κατάταξης.
1.04
Σημείωση: Οι τελευταίοι τρεις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Brasileiro: Ελπίζει η Μποταφόγκο!! (videos)

Απέρριψε προσφορά 4.5 εκατομμυρίων ευρώ της Γιουβέντους για τον Ντορία και η Μποταφόγκο συνέτριψε με 3-0 την Πορτουγκέζα στην 35η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Ο νεαρός αμυντικός αποτελεί στόχο αρκετών ευρωπαϊκών ομάδων, αλλά προφανώς η πρόταση του ιταλικού συλλόγου δεν κάλυψε τις απαιτήσεις της αρμόδιας διοίκησης. Στα αγωνιστικά οι Μπρούνο, Φελίπε Γκάμπριελ και Βίτορ Τζούνιορ βρήκαν δίχτυα, οπότε η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ μείωσε την απόστασή της από την προνομιούχα τετράδα του Brasileiro. Ακόμα, ο Αντρεζίνιο έχασε πέναλτι και ο Μαρτσέλο άφησε την Πορτουγκέζα με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό.
Αν και αδιάφορη, η Κορίνθιανς συνέτριψε με 5-1 την Κοριτίμπα σε άλλο ματς. Εν μέσω της προετοιμασίας τους για το Μουντιάλ Συλλόγων, οι «τιμάο» φρόντισαν να… σκορπίσουν τους αντίπαλους με δύο γκολ του Παουλίνιο. Από ένα σημείωσαν οι Τσικάο, Φάμπιο Σάντος και Χοσέ Γκερέρο. Από την άλλη ξεχώρισε ο Ντέιβιντ μειώνοντας σε 2-1 στο 31ο λεπτό. Στο 79ο αποβλήθηκε ο Περέιρα των φιλοξενουμένων.
Τέλος η υποβιβασμένη Ατλέτικο Γκοϊανένσε κέρδισε με 2-1 τη Σάντος χάρη σε γκολ του Ντιόγκο Κάμπος στο 85ο λεπτό και πέναλτι του Μάρτσιο στο 89ο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπρούνο Ροντρίγκο είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Νεϊμάρ. Ο ίδιος ο νεαρός στράικερ παγκόσμιας φήμης έχασε ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης.
26
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτες ομάδες εξασφαλίζουν θέση στο Κόπα Λιμπερταδόρες μαζί με την Κορίνθιανς και οι τέσσερις τελευταίες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.