Τους τρολάρει η Γιουνάιτεντ!
Αφήνει τον αντίπαλο να προηγηθεί.

Αφήνει τον αντίπαλο να χαρεί.

Και στο τέλος του κάνει πλάκα!

Αυτή ακριβώς είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία παρόλο που βρέθηκε πίσω 2-0 στο σκορ κι είχε δύο δοκάρια με τον Φαν Πέρσι, με πρωταγωνιστή τον Ερνάντεζ πέτυχε μια ακόμα ανατροπή από αυτές που μόνο εκείνη ξέρει να κάνει κι έφυγε με μεγάλο «διπλό» (2-3) από την έδρα της Άστον Βίλα!

Το θάρρος της Άστον Βίλα και η επιλογή του Πολ Λάμπερτ να μην κλείσει την ομάδα του στα καρέ της, αλλά να «χτυπήσει» στα ίσια τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποδείχθηκαν πολύ σωστά... στο πρώτο μέρος. Οι «χωριάτες», αισθάνθηκαν μεν πίεση, αλλά απέφυγαν τους σοβαρούς κινδύνους και δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια. Ή καλύτερα, τα πόδια. Είχαν διακρίνει το αδύναμο σημείο των «κόκκινων διαβόλων» και το εκμεταλλεύτηκαν. Από δεξιά, ο Ράφαελ είχε σοβαρό πρόβλημα. Στο 45', λοιπόν, ο Μπεντέκε νίκησε στην προσωπική μάχη τον Σμόλινγκ που βρέθηκε εκεί και όταν γύρισε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής, ο Βέιμαν με δυνατό δεξί σουτ στο 45’ έκανε το 1-0!

Η Άστον Βίλα, πέτυχε και δεύτερο γκολ με την έναρξη της επανάληψης, με τον Αγκμπονλαχόρ να «σερβίρει» στον Βέιμαν για το 2-0 στο 46ο λεπτό. Όταν όμως έχεις απέναντί σου τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όποιο κι αν είναι το σκορ και ό,τι προβάδισμα κι αν έχεις, ποτέ δεν είσαι σίγουρος. Και πλέον, δεν μπορείς να είσαι! Ο Ερνάντες που είχε περάσει στο ματς με αλλαγή μείωσε με εύκολο πλασέ στο 58’ και στο 63’ το ματς ήρθε στα ίσια! Από εκπληκτική σέντρα του Ράφαελ, ο «Τσιτσαρίτο» πλασάρει από το δεύτερο δοκάρι και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα από την κόντρα στο σώμα του Φλααρ. Ήταν λίγο – πολύ αναμενόμενο τι θα ακολουθούσε. «Βομβαρδισμός» από τη Γιουνάιτεντ, που στο 71’ και το 72’ είδε τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι να στέλνει δύο φορές τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Το τρίτο γκολ για την ολοκλήρωση ακόμα μιας σπουδαίας ανατροπής, ήρθε στο 87ο λεπτό από τον Χαβιέ Ερνάντες!