Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Δεν έφυγε Νις(στικη)!

Δεν έφυγε Νις(στικη)
Την ευκαιρία να αποσπαστεί -έστω και προσωρινά- τρεις βαθμούς από την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή του Championnat, έχασε η Μαρσέιγ, η οποία έμεινε στο 2-2 στο «Βελοντρόμ» με τη Νις, για τη 12η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Μασσαλοί κρατούσαν για 88 λεπτά τη νίκη, με τον Αμπριέλ σε εκείνο το χρονικό σημείο να διαμορφώνει το τελικό σκορ και να δίνει το βαθμό στους «νισουά».

Καθολική υπεροχή είχε στο πρώτο ημίχρονο η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί έχαναν από το ξεκίνημα τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Βαλμπουενά στο 28’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια χάρη στο γκολ του Αντρέ Αγιού στο 40ο λεπτό. Τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν τόσο εύκολα για τους παίκτες του Μπο στη συνέχεια, καθώς κόντρα στη ροή του αγώνα, η Νις κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τσβίτανιτς στο 51ο λεπτό.

Ωστόσο, ο καλύτερος παίκτης των Μασσαλών, Βαλμπουενά, πήρε το… αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο 68’, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τη νίκη, αλλά υπολόγισαν χωρίς τον Αμπριέλ, ο οποίος στο 88ο λεπτό έκανε το 2-2, με αυτό να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.