Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Τελικά δεν μπορεί το «διπλό»

Μπορεί στο «Μεστάγια» να σταματά το αήττητο της Ατλέτικο Μαδρίτης και να μην συναντά εμπόδιο κόντρα στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ για το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά όταν απομακρύνεται από αυτό φαίνεται πως δεν μπορεί. Απέναντι στη Βαγιαδολίδ η Βαλένθια και πάλι στάθηκε μακριά από τη νίκη σε ένα παιχνίδι εκτός έδρας, μένοντας στο 1-1 και στον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, η οποία άνοιξε την αυλαία του κυριακάτικου προγράμματος της 11ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν ήταν ο Σισόκο. Ο ακραίος αμυντικός των «νυχτερίδων» ήταν ο σκόρερ του τέρματος της ομάδας του αλλά και αυτός που έκανε το πέναλτι το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Σισόκο άνοιξε το σκορ για τη Βαλένθια στο 15ο λεπτό με μια κεφαλιά από τη μεγάλη περιοχή της Βαγιαδολίδ, αφήνοντας την εντύπωση ότι οι «νυχτερίδες» βρίσκονται κοντά στο πρώτο τους διπλό στην εφετινή αγωνιστική σεζόν.

Μάταια όμως… Η Βαγιαδολίδ ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με τον Πέρες με εύστοχο κτύπημα πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Σισόσο, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα και την αποβολή του.