Το ξέχασαν ήδη
Σπουδαίες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δεν είχε.

Καλό ρυθμό δεν είχε.

Οι ποδοσφαιριστές τόσο της Αζαξιό, όσο και της Μπαστιά δεν ήταν σε καλή μέρα.

Έτσι, οι φίλαθλοι που έδωσαν το «παρών» στο γήπεδο της πρώτης θα ξεχάσουν πολύ σύντομα τη συγκεκριμένη αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με αρχικό τους στόχο να μην δεχτούν γκολ. Εκείνοι που είχαν την καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι γηπεδούχοι. Πιο συγκεκριμένα, ο Άντριαν Μούτου στο 27’ συνδυάστηκε ωραία με τον Εντουάρντο, όμως το σουτ του Ρουμάνου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Εκτός από την συγκεκριμένη ευκαιρία, η επόμενη στιγμή που… ξύπνησαν οι φίλαθλοι των δύο συλλόγων ήταν στο 83’, όταν μετά από γενικευμένη σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων τόσο ο Γιόαν Καβάλι της Αζαξιό, όσο και ο Γκαέλ Ανγκούλα της Μπαστιά αντίκρισαν την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Εβιάν-Τουλούζ 0-4
(24’ Ταμπανού, 44’, 50’ Ριβιέρ, 87’ Μπράατεν)

Νανσί-Σοσό 1-1
(14’ Πουϊγκρενιέ-56’ Ρουντέ)

Νις-Σεντ Ετιέν 1-1
(29’ Μποτεάκ-76’ Μπραντάο)

Ρεν-Μονπελιέ 2-1
(13’ Μακούν, 52’ Ερντίνγκ-69’ πεν. Μπελχαντά)

Βαλενσιέν-Λοριάν 6-1
(11’ Σάντσες, 14’, 87’ Λε Ταλέκ, 52’ πεν. Ντάνιτς, 81’, 90’ Αμπουμπακάρ-7’ Κορνιέ)

Την... πρόδωσε ο Μπα
Ο Ντεμπά Μπα έχει βγάλει πολλές φορές τα… κάστανα από τη φωτιά για τη Νιούκαστλ. Στο ντέρμπι με τη Σάντερλαντ, όμως, για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, τα έκανε «θάλασσα». Στο «Στάδιο του Φωτός», ο Σενεγαλέζος φορ στέρησε τους τρεις βαθμούς από την ομάδα του, αφού με αυτογκόλ στο 85’ έγραψε το τελικό 1-1.

Με προβάδισμα από το 3ο λεπτό χάρη σε γκολ του Καμπάιγ, με δέκα παίκτες από το 25' λόγω αυστηρής αποβολής του Τιοτέ αλλά με έναν εκπληκτικό Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι στην άμυνα, η Νιούκαστλ έφτασε κοντά σε μια σπουδαία νίκη. Ωστόσο, αυτή δεν ήρθε ποτέ και μάλιστα, η αιτία είναι γκολ ενός δικού της ποδοσφαιριστή, με τον Μπα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κρουλ για το 1-1. Σχετικά ήρεμα κύλησε το παιχνίδι, χωρίς πολλά νεύρα και «τσαμπουκάδες» στον αγωνιστικό χώρο.

Α’ ημίχρονο:

Ένα καλό και ένα πολύ κακό γεγονός έκρυβε για τη Νιούκαστλ το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τη Σάντερλαντ. Στο «Στάδιο του Φωτός», ο Γιόαν Καμπάιγ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό, δίνοντας στις «καρακάξες» το προβάδισμα και βάζοντας τους γηπεδούχους με την πλάτη στον τοίχο. Το γκολ, μάλλον αφύπνισε τις «μαυρόγατες» που μονοπώλησαν τις ευκαιρίες, με τον Στίβεν Φλέτσερ να αποτελεί μόνιμη και κύρια απειλή για την εστία του Κρουλ.

Ο Σκοτσέζος επιθετικός δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια άμεσα, αλλά στο 25ο λεπτό, οι ισορροπίες ανατράπηκαν. Ο Τσικ Τιοτέ αποβλήθηκε για χτύπημα στον Φλέτσερ, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Νιούκαστλ για την αυστηρότητα με την οποία τιμώρησε τον παίκτη ο ρέφερι. Ο Πάρντιου, βλέποντας το παιχνίδι να έχει ανάψει για τα καλά και τον Σόλα Αμεόμπι να «κιτρινίζεται», τον αντικατέστησε με τον Πιρτς και με αμυντική τακτική, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο:

Ήταν δεδομένο πως στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιούκαστλ θα έπρεπε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της θα είχε πολλή δουλειά στα μετόπισθεν. Από το πρώτο λεπτό παρουσιάστηκε στο γήπεδο αυτή η διάθεση από τους παίκτες του Πάρντιου που με αριθμητικό μειονέκτημα δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά σε ένα τέτοιο ντέρμπι. Σε κάθε φάουλ, μάλιστα, οι οπαδοί της Σάντερλαντ ζητούσαν κάρτα από τον διαιτητή και παρά το γεγονός πως το γήπεδο είχε αρχίσει να «γέρνει», οι «καρακάξες» ήταν εξαιρετικά οργανωμένες αμυντικά.

Ο Ντεμπά Μπα, μόνος στην αντίπαλη περιοχή, παρακολουθούσε ότι γινόταν μπροστά από τα καρέ του Κρουλ και περίμενε τη στιγμή που μια αντεπίθεση, ενδεχομένως να σφράγιζε τη νίκη για τη Νιούκαστλ. Ο Χατέμ Μπεν Αρφά με μια βαθιά μπαλιά στο 60’ προσπάθησε να τον βρει, αλλά ο Μινιολέ διάβασε τη φάση και βγήκε γρήγορα για να απομακρύνει. Ο Φάμπιο Κολοτσίνι από τη μεριά του, στην άμυνα των φιλοξενούμενων, σταματούσε κάθε επίθεση των παικτών του Ο’Νιλ. Μέχρι να βγει με πρόβλημα τραυματισμού, κράτησε το «μηδέν» και μόλις αποχώρησε, ο Ντεμπά Μπα… με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 1-1 στο 85ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σάντερλαντ: Μινιολέ, Ο’Σέι, Κουεγιάρ, Ρόουζ, Λάρσον, Γκάρντνερ, Κόλμπακ, Τζόνσον (83’ Βον), ΜακΚλιν, Σεσενιό (64’ Σαχά), Φλέτσερ

Νιούκαστλ: Κρουλ, Κολοτσίνι (79’ Σ. Τέιλορ), Σαντόν, Σίμπσον, Γουίλιαμσον, Καμπάιγ, Μπεν Αρφά (83’ Ομπερτάν), Γκουτιέρεζ, Τιοτέ, Μπα, Σόλα Αμεόμπι (38’ Πιρτς)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 20/10

Τότεναμ – Τσέλσι 2-4
(46' Γκαλάς, 54' Ντεφό - 17' Κέιχιλ, 66', 69' Μάτα, 90+1' Στάριτζ)

Φούλαμ – Άστον Βίλα 1-0
(84’ Μπερντ)

Λίβερπουλ – Ρέντινγκ 1-0
(29’ Στέρλινγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Στόουκ 4-2
(27’, 65’ Ρούνεϊ, 44’ Φαν Πέρσι, 46’ Γουέλμπεκ – 11’ αυτ. Ρούνεϊ, 59’ Κίτλι)

Σουόνσι – Γουίγκαν 2-1
(65’ Ερνάντεζ, 67’ Μίτσου – 69’ Μπόις)

Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(67’ Λονγκ – 80’ Τζέκο)

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 4-1
(46’, 72’πεν. Νομπλ, 48’ Νόλαν, 87’ Μαϊγκά – 64’ Λαλανά)

Ζορίστηκε αλλά είναι… Φέγενορντ
Πριν την έναρξη του αγώνα η Φέγενορντ δεν θα μπορούσε να φανταστεί την αντίσταση που θα συναντούσε κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας, Φένλο.

Οι φιλοξενούμενοι ζορίστηκαν πολύ αλλά χάρη στον… χαρακτήρα που έχουν γλύτωσαν τη γκέλα στο… παρά πέντε και πήραν τη νίκη με σκορ 3-2.

Δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Φένλο, ανοίγοντας νωρίς το σκορ με τον Τουρκ στο 19ο λεπτό.

Η ψυχρολουσία συνεχίστηκε για τη Φέγενορντ, η οποία δύο λεπτά αργότερα είδε τον Γιόπεν να σκοράρει το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους.

Η αντίδραση από τη Φέγενορντ ήρθε πριν την ανάπαυλα, με τον Ίμερς να κάνει το 2-1, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν ότι ξεκίνησαν πριν πάνε στα αποδυτήρια, κάνοντας το 2-2 με τον Βερχόεκ στο 47’.

Η… λύτρωση για τη Φέγενορντ ήρθε στο 64’ με τον Πελέ να κάνει το 3-2.

Γκέλαρε η Γκρόνιγκεν…

Με τον Φαν λα Πάρα να είναι σε καλή μέρα, πετυχαίνοντας τα δύο από τα τρία τερματα, η Χέρενφεν επικράτησε εντός έδρας της Γκρόνιγκεν (3-0). Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 61 λεπτά για να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Φαν λα Πάρα στο 61’, ενώ με πέναλτι τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φινμπόγκασον έκανε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα 3-0 διαμόρφωσε ο Φαν λα Πάρα στο 83’.

Τα αποτελέσματα της ένατης (9η) αγωνιστικής:

Χέρακλες – Άγιαξ 3-3
(Τε Βίερικ 61’, Μπρουνς 80’, Πέδρο 90’-Ριένστρα 10’ αυτ, Σόνε 25΄, Σάνα 62’)

Ρόντα-Τβέντε 1-1
(Χούπερτς 73’-Καστένιος 68’)

Μπρέντα-Φίτεσε 0-3
(Ρέις 32’, Μπόνι 55’, 68’)

Αϊντχόφεν-Βίλεμ 3-2
(Στρούτμαν 68’, 79’, Μάταβζ 82’-Ποντέβιν 16’, Φόσεμπελτ 23’)

Άλκμααρ-Ναϊμέγκεν 0-2
(Κούλβαϊκ 15', 17')

Ντεν Χάαγκ-Ουτρέχτη 1-2
(16’ πεν. Χόλα-22’ Γκερντ, 40’ Μουλένγκα)

Χέρενφεν-Γκρόνιγκεν 3-0
(Φαν λα Πάρα 61’-83’, Φινμπόγκασον 65’ πεν., )

Φένλο-Φέγενορντ 2-3
(19’ Τουρκ, 21’ Γιόπεν - 45+2 πεν. Ίμερς, 47’Βέρχοεκ, 64’ Πελέ)

Γίνεται επίσημο σιγά-σιγά!

Η Ίντερ που μένει σοβαρή, κάνει σερί και διεκδικεί τίτλους μοιάζει να επιστρέφει.

Οι «νερατζούρι» κατάπιαν και την Κατάνια (2-0), έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Serie A και διατήρησαν… απολύτως αναστρέψιμη την απόστασή τους από την κορυφή και τη Γιουβέντους.

Το γκολ του Κασάνο στο 28’ κι εκείνο του Παλάσιο στο 85’ έδωσαν σχετικά άνετα το τρίποντο στην ομάδα του Στραματσιόνι και της επέτρεψαν να συνεχίσει το σερί που άρχισε να γίνεται… σοβαρό μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν.

Int 1-0 Cat ourmatch.net από ourmatch

Int 2-0 Cat ourmatch.net από ourmatch

Την ίδια ώρα άφηνε αρκετά πίσω τη Φιορεντίνα, που δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσότερο από το 1-1 στην έδρα της Κιέβο κι έδωσε την ευκαιρία σε όποια από τις Τζένοα και Ρόμα επικρατήσει το βράδυ να την πιάσει ή να την ξεπεράσει -αντίστοιχα- στη βαθμολογία.

Σε αυτήν πάντως κατάφερε ν’ ανέβει η Πάρμα, την οποία πήρε από το χέρι ο Αμάουρι και με δυο γκολ την οδήγησε στην πρώτη νίκη της έπειτα από πέντε παιχνίδια με 2-1 επί της Σαμπντόρια (που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 34’ λόγω αποβολής του Ρομέρο).

Ισόβαθμη, δε, με τους «παρμέντσι» έμεινε η Ουντινέζε, που δεν πτοήθηκε από το ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 30’ (μετά από κόκκινη που είδε ο Ντανίλο στο 30’) και έστω και δύσκολα πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 1-0 επί της Πεσκάρα.

Κι ενώ Παλέρμο και Τορίνο προκαλούσαν μεσημεριανούς ύπνους στη Σικελία (μένοντας στο 0-0) η Αταλάντα γύριζε τούμπα το παιχνίδι με τη Σιένα (2-1) και αφήνοντάς την τελευταία, ξεκολλούσε η ίδια από το «ισόγειο».

Αταλάντα-Σιένα 2-1
(63’ Τσιγκαρίνι, 83’ Μποναβεντούρα - 60’ Ρετζινάλντο)

Κιέβο-Φιορεντίνα 1-1
(17’ Θερό - 18’ Ροντρίγκεζ)

Ίντερ-Κατάνια 2-0
(28’ Κασάνο, 85’ Παλάσιο)

Παλέρμο-Τορίνο 0-0

Πάρμα-Σαμπντόρια 2-1
(36’ πεν., 53’ Αμάουρι - 81’ πεν. Έντερ)

«Τίποτα δεν γίνεται στην τύχη»

Μόνο τυχαία δεν θεωρεί την πορεία του Πλατανιά στην Σούπερ Λίγκα ο Μάρκος Μαραγκουδάκης, όπως τόνισε σε δηλώσεις του.

Ο έμπειρος επιθετικός υπογράμμισε πως η ομάδα των Χανίων τα πηγαίνει τόσο καλά στο φετινό πρωτάθλημα, λόγω της πολύ δουλειάς που κάνουν καθημερινά οι παίκτες της, όμως ο 30χρονος στράικερ ανέφερε πως κάνεις στις τάξεις του συλλόγου δεν πρέπει να επαναπαυτεί, καθώς η αποτυχία με την επιτυχία δεν απέχουν και πολύ.

Αναλυτικά όσα είπε ο Μάρκος Μαραγκουδάκης στην «Real News»:

Για την πορεία του Πλατανιά στο πρωτάθλημα:

«Για εμάς πρώτος στόχος είναι η παραμονή. Όσο πιο σύντομα τα καταφέρουμε τόσο το καλύτερο. Δεν παίρνουν τα μυαλά μας αέρα από το θετικό ξεκίνημα, αφού το καλό από το κακό αποτέλεσμα απέχουν ελάχιστα κι ανά πάσα στιγμή πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα. Η ομάδα είναι σωστά δουλεμένη και τίποτα δεν γίνεται στην τύχη».

Για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ που θα γίνει τη Δευτέρα (22/10):

«Νίκες όπως αυτή με τον Άρη μας δυναμώνουν πιο πολύ, αφού όσο καλύτερος είναι ο αντίπαλος τόσο η επιτυχία μας αποκτά ιδιαίτερη αξία. Μπροστά μας έχουμε το ματς με τον ΟΦΗ, ένα σπουδαίο παιχνίδι, όχι μόνο γιατί είναι τοπικό ντέρμπι, αλλά επειδή πρόκειται αληθινά για ένα αξιόλογο σύνολο. Από την πλευρά μας, επαναλάβαμε αυτό που έχουμε μάθει πριν από κάθε αναμέτρηση: γερή προετοιμασία και δουλειά για να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας. Με τη βοήθεια των οπαδών μας θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε κατ’ ευχήν».

Για το μέλλον του στην ομάδα των Χανίων:

«Το συμβόλαιό μου λήγει το καλοκαίρι, όμως δεν κρύβω την επιθυμία μου να μείνω στον Πλατανιά».

Με στυλ… αργεντίνικο!!

Με στυλ… αργεντίνικο
Με τους Εμάνουελ Περόνε (51’, 69’) και Πάμπλο Ντε Μπλάσις (67’) να… «χορεύουν» την Βέροια και να πετυχαίνουν δύο και ένα τέρματα αντίστοιχα, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 3-0 της ομάδας της Ημαθίας.

Καλοί για ένα ημίχρονο οι Αρκάδες, έφτασαν στην επικράτηση, ενώ η Βέροια, εμφανίστηκε αγνώριστη στην επανάληψη, αφού στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη, αλλά βρήκε μπροστά της έναν εντυπωσιακό Φούλοπ.

Αβίαστα λάθη, κάποια δυνατά μαρκαρίσματα και φάσεις μόνο μπροστά από την εστία του Φούλοπ συνέθεταν το σκηνικό του πρώτου μέρους. Οι Αρκάδες… δεν μπήκαν ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Βέροια, μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, όταν και βρήκε τα πατήματά της, στάθηκε εξαιρετικά και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Εκεί όμως, δυστύχησε καθώς βρήκε απέναντί της έναν φανταστικό Φούλοπ.

Από την άλλη πλευρά ο Τσιώλης προσπαθούσε να «αφυπνίσει» τους παίκτες του. Το… μάρμαρο το πλήρωσε ο Μπακασέτας, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 38’ με τον Καρντάσιο να μπει για να συμμαζέψει τη μεσαία γραμμή των Αρκάδων, οι οποίοι με την απουσία του Αλβάρες, έμοιαζε… χαμένη. Είναι, δε, δεδομένο πως αν ο Καρδιτσιώτης τεχνικός μπορούσε να κάνει και άλλες αλλαγές, οι Περόνε, Ντε Μπλάσις και σίγουρα ο Ράγιος δεν θα συνέχιζαν στο παιχνίδι. Το 0-0 του πρώτου μέρους έμοιαζε λυτρωτικό για τους γηπεδούχους, ενώ σίγουρα αδικούσε τους παίκτες του Καρύδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τελείως διαφορετικά. Ο Περόνε… ήταν συνεπής στο ραντεβού του με τα δίχτυα και εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Ντε Μπλάσις, άνοιξε το σκορ με το κεφάλι. Οι Αρκάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, ο Ντε Μπλάσις έκανε… «σεφτέ» στα γκολ του με την φανέλα με το αστέρι στο στήθος, ενώ ο Περόνε, πέτυχε ένα ακόμα γκολ, σπάνιας ομορφιάς, «κρεμώντας» τον Λόπεζ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με τον Αστέρα να έχει πάρει αυτό που ήθελε, χάρη στους εξαιρετικούς Περόνε και Ντε Μπλάσις, οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Αρκάδες να φτάνουν τους 13 πόντους και την Βέροια να μένει στους 8.

Αστέρας (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (46’ Καλαντζής), Ουσέρο (78’ Φραγκουλάκης), Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Μπακασέτας (38’ Καρντάσιο), Περόνε.

Στον πάγκο: Μπαντής, Καστέλς, Έγκον, Αλβάρες.

Βέροια (Νίκος Καρύδας): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Έβερτον, Ορέστες, Καλί, Καφές (73’ Μενέντες), Καλογέρης, Ιωάννου (62’ Καλτσάς), Μπαργκάν, Ολαϊτάν, Κόστλι (81’ Μπελόν).

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Σνάουτσνερ, Πέρεζ, Τζημογιάννης.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Ελευθερίου (Αθηνών), Φαντόπουλος (Πειραιά)

«Δεν άξιζε να χάσει η ΑΕΚ»

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι της Τούμπας ο Έβαλντ Λίνεν τόνισε πως η ΑΕΚ δεν άξιζε να χάσει.

Και όπως έδειξε στην προπόνηση της Κυριακής, δεν το είπε για… παρηγοριά στον άρρωστο.

Αλλά επειδή το πιστεύει.

Μιλώντας στους παίκτες του ο Γερμανός δήλωσε απογοητευμένος από το αποτέλεσμα.

Τόνισε όμως ότι η καλή ανταπόκρισή τους στο πλάνο θα μπορούσε να έχει αποτρέψει μια ακόμα ήττα από την πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου.

Η νέα επιστροφή της ΑΕΚ με άδεια χέρια στα Σπάτα κάνει δυσδιάκριτα όποια θετικά σημάδια προέκυψαν από το παιχνίδι της Τούμπας. Ο Λίνεν όμως όχι μόνο τα βρήκε, αλλά θέλησε -χρησιμοποιώντας τα- ν’ ανορθώσει την ψυχολογία των παικτών του.

Μπορεί λοιπόν να παραδέχθηκε πως είναι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα (και να τόνισε ότι η ομάδα άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία) αλλά δήλωσε ικανοποιημένος από την προσήλωση των «κιτρινόμαυρων» στο τακτικό πλάνο. Τους τόνισε, εξάλλου, πως εκείνη ήταν που άφησε χωρίς τελική προσπάθεια (μέχρι τη φάση του γκολ) μια από τις ποιοτικότερες ομάδες σε μια από τις δυνατότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Επειδή όμως στην άμυνα η ΑΕΚ τα πήγε σχετικά καλά (δεδομένου ότι γκολ που δέχθηκε ήταν προϊόν και δικής της αδράνειας) ο Λίνεν στάθηκε εκεί που η ανάγκη βελτίωσης είναι κάτι παραπάνω από εμφανής: Στην επιθετική λειτουργία.

Ενόψει και του «τελικού» με τον Πλατανιά, λοιπόν, όπου η «Ένωση» θα χρειαστεί αναγκαστικά να επιτεθεί, ο Γερμανός χαρακτήρισε αναγκαία την ηρεμία που τόσο έλειψε στην Τούμπα μετά το γκολ του ΠΑΟΚ. Μια ηρεμία που θα μεταφράζεται, όπως εξήγησε, σε πιο ορθολογικές επιλογές, όχι «τραβηγμένα» σουτ από μακριά και περισσότερο παιχνίδι από τα άκρα.