Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Πέμπτη ισοπαλία για Άγιαξ!!

Πέμπτη ισοπαλία για Άγιαξ
Άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα του πρωταθλήματος, άφησε ο Άγιαξ στην έδρα της Χέρακλες (2-2).

Όλα έδειχναν πως οι παίκτες του «Αίαντα» θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν πολύτιμο βαθμό και υποχρέωσαν την ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ στην πέμπτη της ισοπαλία σε εννιά αγώνες.

Στο 25’ το σκορ ήταν ήδη 0-2 και όλα έδειχναν πως ο Άγιαξ δεν θα είχαν πρόβλημα. Το αυτογκόλ του Ριένστρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό και ο Σόνε στο 25’ διαμόρφωσε το 2-0. Η Χέρακλες μείωσε στο 61’ με τον Τε Βίερικ αλλά στο επόμενοι λεπτό ο Σάνα έκανε το 1-3, «κόβοντας τα πόδια» των γηπεδούχων.

Παρόλα αυτά το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον Άγιαξ, αφού ο Μπρουνς στο 80’ και ο Πέδρο στο 90ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 3-3.