Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Και «νέοι» και ωραίοι!!

Και «νέοι» και ωραίοι
Με νίκες συνέχισαν Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Φοίνικας Σύρου με αντιπάλους τους Άρη και Παναθηναϊκό αντίστοιχα. Ιστορική νίκη για τη Νίκη Αιγινίου, η οποία επικράτησε του νταμπλούχου Ηρακλή.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η νεοφώτιστη Νίκη πανηγύρισε την πρώτη της ιστορική νίκη στη Volleyleague στο κλειστό της Μίκρας, με 3-1 σετ κόντρα στον Ηρακλή. Η ομάδα του Αιγινίου υποχρέωσε τον νταμπλούχο «Γηραιό» στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα, με τον Κράβαρικ να έχει παράπονα από την απόδοση των παικτών του αφού από το πρώτο σετ και μετά έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους.

Τα σετ: 25-16, 19-25, 23-25, 22-25

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να κάνει την ανατροπή παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ προσωρινά. Οι νεαροί παίκτες του Σάκη Μουστακίδη έδειξαν χαρακτήρα και σημείωσαν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 σετ έχοντας αντίπαλο τον Άρη.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-22, 30-28

Ο Φοίνικας Σύρου πέτυχε το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ. Οι «πειρατές» δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα από τους φιλόδοξους παίκτες του Καζάζη, οι οποίοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 αλλά έπειτα δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ενθουσιασμό τους. Οι «πράσινοι» γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Volleyleague.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-22, 25-18