Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Ανατροπή για Αϊντχόφεν, γκέλα για Τβέντε!!

Ανατροπή για Αϊντχόφεν, γκέλα για Τβέντε
Με επική ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά, η Αϊντχόφεν «γύρισε» το ματς κόντρα στην Βίλεμ (3-2) και πλησίασε στον πόντο την Τβέντε στην κορυφή της Eredivisie, η οποία άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ρόντα.

Ισόβαθμη στην δεύτερη θέση παρέα με την Αϊντχόφεν η Φίτεσε που δεν αντιμετώπισε προβλήματα εκτός έδρας με την Μπρέντα (0-3). Πέρασε με 2-0 από την έδρα της Άλκμααρ η Ναϊμέγκεν.

Η Βίλεμ «πάγωσε» το «Φίλιπς Στάντιον» με δύο γκολ στο 16’ (Ποντέβιν) και στο 23’ (Φόσελμπελτ), βάζοντας τις βάσεις για μια πολύ μεγάλη νίκη. Παρόλα αυτά ο Στρούτμαν σάλπισε την αντεπίθεση στο 68’ για τους γηπεδούχους και ο ίδιος παίκτης με τα δεύτερο προσωπικό του τέρμα έφερε το ματς στο 2-2 (79’). Τρία λεπτά αργότερα ο Μάταβζ ολοκλήρωσε την ανατροπή που έφερε την Αϊντχόφεν στο -1 από την κορυφή.

Το γκολ του Καστένιος στο 68’ έβαλε σε θέση οδηγού την Τβέντε αλλά από ότι αποδείχθηκε δεν έφτανε στην πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χούπερτς ισοφάρισε χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στην Ρόντα και στερώντας από την Τβέντε την ευκαιρία να διατηρήσει το +3 από του διώκτες της.

Δεν δυσκολευ΄τηκε ιδιαίτερα η Φίτεσε που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπρέντα με 3-0. Ο Ρέις άνοιξε το σκορ στο 32’ κάνοτνας το 0-1. Η σκυτάλη πέρασε στην συνέχεια στον Μπόνι, ο οποίος με δύο γκολ στο 55’ και στο 68’, τελείωσε ουσιαστικά το ματς, φέρνοντας την Φίτεσε στον έναν βαθμό μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας.