Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Ξέχασε Τότεναμ, θυμήθηκε την… κορυφή!

Στην κορυφή της Ligue 1 επέστρεψε η Λιόν, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Λοριάν, για την 26η αγωνιστική.

Ξέχασε Τότεναμ, θυμήθηκε την… κορυφή
Μετά το… δράμα που έζησε με τον αποκλεισμό από την Τότεναμ στο Europa League, η Λιόν νίκησε 3-1 τη Λοριάν, στο «Ζερλάν», και επέστρεψε στην κορυφή της Ligue 1, μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν που έχει ένα ματς λιγότερο.

Επηρεασμένη από το ματς με την Τότεναμ, εμφανίστηκε η Λιόν, με αποτέλεσμα ο Αλιαντιέρ να βάλει μπροστά στο σκορ τη Λοριάν, στο 11ο λεπτό. Ωστόσο, το… αντίδοτο για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ ήταν ο Λισάντρο Λόπες, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα στο 24’, με τον Γκεζάλ να κάνει στο 50’ την ολική ανατροπή για τους «λιονέ». Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, με τον Εμβουμπά να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 22/2

Νις-Ρεμς 2-0
(11’ πεν. Εσερίκ, 85’ Σιβελί)

Σάββατο, 23/2

Ρεν-Σοσό 2-2
(34’ Μπογιέ, 88’ Μακούν-21’ Σίο, 56’ Κορσιά)

Αζαξιό-Λιλ 1-3
(77’ Μπελγκαζουανί-38’ αυτ. Πουλάρ, 67’, 74’ Παγιέ)

Λιόν-Λοριάν 3-1
(24’ Λισάντρο Λόπες, 50’ Γκεζάλ, 90+2’ Εμβουεμπά-11’ Αλιαντιέρ)

Όσο μπορεί, θα «κυνηγάει» η Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Τσέλσι εντός έδρας για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και επανέφερε την διαφορά στους 12 βαθμούς από τη Γιουνάιτεντ.

Όσο μπορεί, θα «κυνηγάει» η Σίτι
Το λιγότερο που έπρεπε να κάνει, ήταν να διατηρήσει τη διαφορά από την κορυφή στους 12 βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Τσέλσι στο μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και έδειξε στη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ ότι δεν θα την αφήσει να κάνει μόνη της παιχνίδι στην «κούρσα» του φετινού τίτλου.

Γιάγια Τουρέ και Κάρλος Τέβεζ πέτυχαν τα γκολ των «πολιτών», που από το απόγευμα του Σαββάτου βρίσκονταν στο -15, αλλά κατάφεραν να… διορθώσουν όσο μπορούσαν, την κατάσταση.

Χαμένο πέναλτι για τους Λονδρέζους στο 52ο λεπτό από τον Φρανκ Λάμπαρντ που έμεινε έτσι στα 199 με τη φανέλα των «μπλε» και του λείπουν τρία για να βρεθεί στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου όλων των εποχών.

Οι δεκαπέντε πόντοι της διαφοράς από την κορυφή ήταν πολλοί και έπρεπε να μειωθούν. Με αυτό το σκεπτικό και με περίσσια αποφασιστικότητα μπήκε στο γήπεδο η Μάντσεστερ Σίτι, πιάνοντας την Τσέλσι απ’ το «λαιμό». Οι «πολίτες» μετέτρεψαν το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι σε επιθετικό μονόλογο.

Ο Πετρ Τσεχ, ωστόσο, ήταν σε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Το έκανε με εκπληκτικό τρόπο στην κεφαλιά του Νάστασιτς στο 15’, «τρόμαξε» τον Αγουέρο σε τετ-α-τετ με αποτέλεσμα ο Αργεντινός να μην προλάβει ποτέ τη μπάλα στην προσπέραση, ενώ στη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Ρόντουελ απείλησε ξανά με το κεφάλι για να δει τον πορτιέρο των «μπλε» να… μπουκώνει τη μπάλα. Οι Γιάγια Τουρέ και Τζακ Ρόντουελ είχαν κερδίσει στη «μάχη» του κέντρου, με τους Ραμίρεζ και Λάμπαρντ να μην καταφέρνουν να βγάλουν την Τσέλσι από το μισό της γήπεδο. Στο 39’, ο Κέιχιλ έσωσε με το κεφάλι ένα δυνατό σουτ του Ζαμπαλέτα στην κίνηση και το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ καλύτερο ρυθμό. Και πάλι η Σίτι είχε το πάνω χέρι, αλλά η Τσέλσι επέλεξε να τρέξει περισσότερο και να ρισκάρει με αντεπιθέσεις. Έτσι, στο 50ο λεπτό, ο Μπα κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του Χαρτ, όμως ο Άγγλος γκολκίπερ είπε «όχι» στον Λάμπαρντ που ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Μαντσίνι έριξε στη «μάχη» και τον Τέβεζ βγάζοντας τον Ρόντουελ και ευτυχώς για τους «πολίτες», κάθε μπαλιά που έφυγε από τα πόδια του Σίλβα ήταν… κίνδυνος – θάνατος για τους «μπλε». Σε μια από αυτές, ο Αγουέρο απέναντι βγήκε απέναντι από τον Τσεχ, αλλά το ψιλοκρεμαστό πλασέ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να έχει «παγώσει» το «Etihad» στο 62’, με τους Ραμίρεζ και Ιβάνοβιτς να βγάζουν ταχύτατη αντεπίθεση, όμως τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί και τον Κόλο Τουρέ να κόβει. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο αδερφός του Κόλο, Γιάγια, άφησε σαν… σταματημένους πίσω του δύο αντιπάλους και μπροστά από τον Κέιχιλ, πλάσαρε με το δεξί από πλάγια θέση για το 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι. Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να πάρει να αφήσει την άμυνα και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, ανέβηκε αρκετά, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κάρλος Τέβεζ να «κεραυνοβολεί» τον Τσεχ στο 85ο λεπτό για το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κλισί, Κ. Τουρέ, Νάστασιτς, Μίλνερ, Γκαρσία, Ρόντουελ (54’ Τέβεζ), Σίλβα (92’ Λέσκοτ), Γ. Τουρέ, Αγουέρο (90’ Νασρί)

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Ραμίρεζ, Λάμπαρντ (68’ Όσκαρ), Μάτα, Μίκελ (81’ Τόρες), Αζάρ (68’ Μόουζες), Μπα

Ο Μανούτσο νίκησε τον… Αματ!!

Ο Αμάτ σκόραρε για την ομάδα του αλλά και την αντίπαλό της! Ο Μανούτσο όμως με το τέρμα που σημείωσε του έκλεψε τη… δόξα και έδωσε στη Βαγιαδολίδ την νίκη 2-1 εκτός έδρας κόντρα στην Βαγιεκάνο.

Ο Μανούτσο νίκησε τον… Αματ!
Σε προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Αμάτ και τον Μανούτσο εξελίχθηκε το παιχνίδι της Βαγιεκάνο με την Βαγιαδολίδ το οποίο και άνοιξε την αυλαία του κυριακάτικου προγράμματος της 25ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Νικητής ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του που στάθηκε αρκετό για να πάρει τη νίκη με 2-1.

Μέχρι τότε, ο Αμάτ, είχε φροντίσει να συγκεντρώσει επάνω του όλα τα βλέμματα!

Πώς; Στο 71ο λεπτό ο Ζόρντι Αμάτ με αυτογκόλ έδωσε στη Βαγιαδολίδ το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Δεν πρόλαβαν όμως να τον κατακρίνουν καθώς στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 80ο λεπτό όμως ο Μανούτσο ήρθε να στρέψει επάνω του, τους… προβολείς, σκοράροντας και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ της φιλοξενούμενης, Βαγιαδολίδ.

Μετά την ήττα αυτή η Βαγιεκάνο έπεσε μια θέση, και ταυτόχρονα από τη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα που δίνει ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 22/03/2013
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Σοσιεδάδ 1-3

Σάββατο,23/03/2013
Μαγιόρκα - Χετάφε 1-3
(24’ Ντος Σάντος- 71’ πεν. Κάστρο, 82’, 86’ Κολούνγκα)

Σαραγόσα - Βαλένθια 2-2
(5' πεν. Απόνο, 32' Πόστιγκα - 36', 69' Ζόνας)

Λα Κορούνια - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(35' Ρίκι - 73' Κακά, 83' Ιγκουαΐν)

Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 2-1
(52' Βίγια, 60' Μέσι-43' Μπότια)

Κυριακή, 24/03/2013
Ράγιο Βαγιεκάνο - Βαγιαδολίδ 1-2
(72' Αμάτ - 71' Αμάτ (αυτ.), 80' Μανούτσο)

«Άσπρη» μέρα με σούπερ Τοροσίδη!

Η Ρόμα με «χρυσό» σκόρερ τον Τοροσίδη που πέτυχε γκόλαρα, απέδρασε από το χιονισμένο Μπέργκαμο κερδίζοντας 3-2 την Αταλάντα και βάζοντας πλώρη για Ευρώπη. Νίκη και για την «Γιούβε» με 3-0 την Σιένα.

Αταλάντα – Ρόμα 2-3
(8’,44’Λιβάχα – 12’Μαρκίνιο, 34’Πιάνιτς, 71’Τοροσίδης)

Μπολόνια – Φιορεντίνα (αναβολή λόγω κακοκαιρίας)

Κάλιαρι – Τορίνο 4-3
(37’Σάλι, 75’, 90’+5’Κόντι, 87’πεν.Πινίγια – 47’Σέρτσι, 54’Στεφάνοβιτς,90+2’ Μπιάνκι)

Γιουβέντους – Σιένα 3-0
(30’Λιχστάινε, 74’Τζιοβίνκο, 89’Πογκμπά)

Ανεβαίνει η Σαμπντόρια!

Πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη έμεινε η Σαμπντόρια που επικράτησε 2-0 της Κιέβο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο και ανέβηκε ακόμα πιο πολύ στη βαθμολογία.

Ανεβαίνει η Σαμπντόρια
Ταλαιπωρήθηκε και… ταλαιπώρησε αλλά το τελευταίο διάστημα η Σαμπντόρια δείχνει ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο. Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, νίκησε 2-0 την Κιέβο στη Γένοβα, έφτασε τα πέντε ματς αήττητη και ανέβηκε αρκετά στον βαθμολογικό πίνακα.

Έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία και από την ισοπαλία που πήρε την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Νάπολι, η Σαμπντόρια μπήκε με διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Ο Πόλι στο 33΄άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Γένοβας που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Εντέλει, ο Έντερ στο 83΄πέτυχε και ένα δεύτερο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.