Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Αργεντινή: Ασταμάτητη η Λανούς! (videos)

Η Λανούς έκανε το «τρία στα τρία» στο ξεκίνημα του Final, η Μπόκα Τζούνιορς ηττήθηκε με 2-0 από τους Ολ Μπόις και το «Ουνιόν-Κίλμες» στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια.
Καταρχάς, η Λανούς έφτασε στους εννέα βαθμούς και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της κατάταξης της Final, όπως και εκείνης που οδηγεί στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Ο Σίλβιο Ρομέρο πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα μετά από φάση που δημιούργησε ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο. Από την πλευρά του, ο Φράνκο Ραζότι της Βελέζ, που αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, αποχώρησε τραυματισμένος. Ακόμα, οι Ολ Μπόις κατέβαλαν τους «χεϊνέσες» χάρη σε γκολ του Όσκαρ Αχουμάντα στο 51ο λεπτό και του Άνχελ Βιλτόζο με πέναλτι στο 61ο.
Τέλος, η Κίλμες επικράτησε με 3-0 της Ουνιόν στο Σάντα Φε και ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό με τον Χακόμπο Μανσίγια, ενώ στο 18ο λεπτό το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου είκοσι λεπτά εξαιτίας επεισοδίων ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έφτασαν στο 2-0 με τέρμα του Φερνάντο Ελιζάρι στο 40ό και στο 3-0 στις καθυστερήσεις, όταν ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Σεμπαστιάν Ρομέρο, βρήκε δίχτυα. Στο μεταξύ, οι Ντιέγκο Μπαρισόνε (68ο) και Χουάν Πάμπλο Αβεντάνο (76ο) άφησαν την Ουνιόν με εννέα παίκτες, τη στιγμή που οι οπαδοί των γηπεδούχων δημιουργούσαν «βαρύ» κλίμα με τα συνθήματά τους.
0
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.