Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Δεν σταματάει πουθενά!!

Δεν σταματάει πουθενά
Σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Δόξας Κρανούλας με σκορ 2-1 πήρε ο Απόλλων Καλαμαριάς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League.

Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «ροσονέρι» συνεχίζουν την τρελή πορεία τους στον Βόρειο όμιλο έχοντας 18 βαθμούς.

Τώρα όσον αφορά στο ματς εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά ήταν οι παίκτες του Απόλλωνα με αποτέλεσμα πάρουν το προβάδισμα στο 24’ με τον Μανουσάκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε σπουδαία μέρα και έτσι στο 57’ ο Κισκαμπάνης διπλασίασε τα τέρματα των «ροσονέρι». Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 79’ ο Καραγιαννίδης, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στα υπόλοιπα ματς του ίδιου ομίλου, ο Πλαταμώνας νίκησε εντός έδρας με 1-0 τον Τηλυκράτη. Την «δύναμη» του γηπέδου του εκμεταλλεύτηκε και ο Εθνικός Σιδηροκάστρου, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας. Σημαντικό «τρίποντο» με 3-2 πήρε και ο Οδυσσέας Κορδελιού απέναντι στον Βατανιακό, ενώ επιβλητική νίκη με σκορ 5-0 πήρε η Κασσιόπη κόντρα στον Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Στα ματς του Νότιου ομίλου ο Παναιγιάλειος «κόλλησε» στην Κρήτη απέναντι στον Ρούβα με τον οποίο και ήρθε ισόπαλος 2-2. Τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις συνέχισε και ο Φωστήρας που μετά τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο στη 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας επιβλήθηκε 2-0 της Επισκοπής εκτός έδρας. Σημαντικό «τρίποντο» στο γήπεδό του πήρε ο Πανηλειακός που επικράτησε της Κορίνθου με 2-1. Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αστέρα Μαγούλας και τα Χανιά (0-0).

Ρεπό: Καλαμάτα

*Η αναμέτρηση Εθνικός Αστέρας-Αστέρας Μαγούλας δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω της παραίτησης της ομάδας της Καισαριανής από το πρωτάθλημα

Το… βιολί του ο Απόλλωνας
Ακόμα και όταν «ζορίζεται» και βρίσκει απέναντί του αντιπάλους που έχουν ως βασικό τους στόχο να μην δεχτούν γκολ, ο Απόλλωνας Σμύρνης τα καταφέρνει. Αυτό έκανε και στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Football League, απέναντι στον Φωκικό του οποίου επικράτησε 2-0 και έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία.

Για τον Απόλλωνα που έφτασε στα οκτώ ματς αήττητος, το πρώτο γκολ, σημείωσε στο 68ο λεπτό ο Καραμαλίκης ενώ ο Έλληνας επιθετικός με το δεύτερο δικό του τέρμα στο 89΄, έκανε το τελικό 2-0. Από εκεί και πέρα, η Παναχαϊκή με το γκολ του Ουρτάδο στο 63΄, πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού.

Νίκη και για τον Ηρακλή, 1-0 την Καβάλα με τέρμα του Στεφανίδη, «τρίποντο» για την Αναγέννηση Γιαννιτσών, 2-1 τον Θρασύβουλο εντός έδρας.

Αναγέννηση Γιαννιτσών- Θρασύβουλος 2-1
(35΄Ιορδανίδης, 45΄Στεφανίδης-70΄Ντα Κόστα)

Και τώρα τρέχει…
Με μία αγχωτική νίκη (2-1) η Μαρσέιγ έφυγε από την έδρα της Μπρεστ, αφήνοντας πίσω της τη βαριά ήττα που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική από τη Λιόν. Μπορεί πλέον να μην βρίσκεται στην κορυφή, ωστόσο δείχνει ικανή να κυνηγήσει τον τίτλο.

Το τρίποντο της Μαρσέιγ σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Σεντ Ετιέν και την ήττα της Παρί Σεν Ζερμεν την ανεβάζει στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 29 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Λιόν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντιαβαρά στο 35’ λεπτό, ωστόσο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπενσόπ να κάνει το 1-1 στο 42’ λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα (2-1) διαμόρφωσε ο Αντρέ Αγιού λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (56’).

Από το τίποτα…!!

Από το τίποτα…
Στο παρά πέντε γλύτωσε τα χειρότερα η Ναϊμέγκεν, η οποία ήρθε ισόπαλη με την Μπρέντα (1-1), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της τρίτης ημέρας της 15ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν… διατεθειμένες να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να τους βρει στο 0-0.

Ωστόσο, την αδράνεια του πρώτου 45λεπτου εκμεταλλεύτηκε η Μπρέντα στο 59΄λεπτό με τον Λούρλινγκ να ανοίγει το σκορ και να αγχώνει τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 81’ λεπτό έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα με τον Πλάτιε να είναι αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης (1-1).

«Κέρασμα» στην Ίντερ! (video)

Επί 74 λεπτά η Ίντερ τα είχε βρει σκούρα με την Παλέρμο.

Έστω κι αν εκείνη φορούσε… άσπρο-ροζ!

Μέχρι να έρθει ο Σαντιάγκο Γκαρσία, να βάλει λάθος το πόδι του και με ένα αυτογκόλ από το πουθενά να «κεράσει» τη νίκη 1-0 στους «νερατζούρι»!

Τους κράτησε, έτσι, σε αναστρέψιμη απόσταση από την κορυφή, αλλά κάτω από τη Λάτσιο που λύγισε και την Πάρμα στο «Ολίμπικο» με 2-1.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη της αντιπάλου του Παναθηναϊκού στο Europa League στη Ρώμη και διατήρησε τη διαφορά της στους τρεις πόντους από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Αρκετά μακριά από ‘κει -αλλά όχι και από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη- έμεινε ωστόσο και η Ρόμα. Με δυο γκολ του Ντέστρο, οι «τζιαλορόσι» γύρισαν το παιχνίδι στη Σιένα και με το 3-1 πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους.

Την ίδια ώρα η Ουντινέζε ξεσπούσε στην Κάλιαρι για τα πέντε παιχνίδια που είχε να νικήσει (με το εντυπωσιακό 4-1) και η Μπολόνια έπαιρνε βαθιά ανάσα, επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα και ξεκολλώντας από τον πάτο.

Τη νίκη της ημέρας ωστόσο πέτυχε η Κιέβο, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 71’ απέναντι στη Τζένοα (λόγω αποβολής του Αντρεόλι), αλλά αυτό δεν την εμπόδισε (με χατ-τρικ του Παλόσι) να φύγει με το επιβλητικό 4-2 από το «Λουίτζι Φεράρις».