Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Brasileiro: Αποχαιρετιστήριο ψαλιδάκι για Νίξον!! (videos)

Το θεαματικό γκολ του Νίξον σημάδεψε το 2-2 ανάμεσα στις Φλαμένγκο και Μποταφόγκο, ενώ η Σάντος «έθαψε» την Παλμέιρας στο άνοιγμα της τελευταίας αγωνιστικής του Brasileiro.
Δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, αλλά ο Νίξον της Φλαμένγκο είχε κέφια, τα οποία πιστοποίησε με ισοφαρίζοντας σε 1-1 με ανάποδο ψαλιδάκι στο 34ο λεπτό. Στο 56ο ο Βάγκνερ Λοβ διαμόρφωσε το 2-2, το οποίο έμελλε να αποτελέσει το τελικό αποτέλεσμα. Στο έβδομο και στο 48ο λεπτό, οι Σάσα και Βίτορ Τζούνιορ, αντίστοιχα, έβαλαν δύο φορές μπροστά στο σκορ την ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ.
Στο άλλο σαββατιάτικο ματς, η Σάντος κέρδισε με 3-1 την Παλμέιρας, την οποία έθαψαν συμβολικά οι οπαδοί των γηπεδούχων πριν από την έναρξη της αναμέτρησης. Άλλωστε οι «πράσινοι» υποβιβάστηκαν στη δεύτερη κατηγορία. Αν και έχασε πολλές ευκαιρίες, ο Νεϊμάρ ολοκλήρωσε το βραζιλιάνικο πρωτάθλημα με δύο ακόμα γκολ και εκμαίευσε την κόκκινη κάρτα του Ανταλμπέρτο Ρομάν στο 21ο λεπτό. Επίσης στο 13ο λεπτό δημιούργησε το 1-1 του Βίκτορ Αντράντε! Η εντυπωσιακή εμφάνιση του ταλαντούχου επιθετικού δεν επηρεάστηκε από το 1-0 του πρώην φορ της Σάντος,  Μαϊκόν Λέιτε, στο 4ο λεπτό. Στο 55ο λεπτό αποβλήθηκε και ο Άλαν των «σαντάστικο», που αποκατέστησε την αριθμητική ισορροπία.
30
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτες ομάδες εξασφαλίζουν θέση στο Κόπα Λιμπερταδόρες μαζί με την Κορίνθιανς και οι τέσσερις τελευταίες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

πηγή: onsports.gr