Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΚ!!

Πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΚ
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 πήρε η ΑΕΚ Λάρνακας στην έδρα του Παραλιμνίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος.

Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Ραν Σίμον μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά του με την πρωτοπόρο Ανόρθωση που είναι στην κορυφή.

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αφού τα λάθη στο χώρο του κέντρου έδιναν και έπαιρναν και από τις δύο πλευρές. Ωστόσο, η εικόνα του ματς άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς τόσο το Παραλίμνι όσο και η ΑΕΚ Λάρνακας μπήκαν πιο επιθετικά.

Τελικά αυτός που άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ήταν ο Αλεξάντρε στο 58’. Η «απάντηση»,όμως, για τους γηπεδούχους ήρθε στο 70’ με τον Λεονάρντο, ο οποίος δεν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85’ ο Μάατσι χαρίζοντας στην ΑΕΚ Λάρνακας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε εντός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με σκορ 3-1.