Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Χαρμολύπη…!!

Χαρμολύπη…
Ανάμεικτα τα συναισθήματα για τον Ίκαρο Καλλιθέας ο οποίος μπορεί να πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του κόντρα στον Κολοσσό, αλλά είδε τον καλύτερο του παίκτη μέχρι τώρα στη σεζόν, Αλέξη Κυρίτση, να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ στα μισά της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε στη Γλυφάδα των «θαλασσί» στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Α1 με 86-66, αφήνοντας τους Ροδίτες για πέμπτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη.

Με πατερίτσες και πάγο στο αριστερό του πόδι, επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο στο παρκέ ο έμπειρος γκαρντ του Ικάρου, του οποίου η κατάσταση αναμένεται να εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βρκιτς και Φαγιέ. Ο Ντέντι ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Το… πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου είχε ο Κολοσσός. Οι «θαλασσί» είχαν στο μεγαλύτερο μέρος πλεονέκτημα πέντε πόντων, εκμεταλλευόμενοι τις δεύτερες ευκαιρίες που τους έδωσαν τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό έφτασαν και στο +7 (12-19), με τον Γιαννακίδη να μειώνει από τα 6,75μ. σε 15-19.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη απάντησαν με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Με επιμέρους 8-2 όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά κατάφεραν να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (23-21). Σερί 6-0 έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι για το 23-27. Και πάλι η αντίδραση από τον Ίκαρο ήταν άμεση καθώς με 10 αναπάντητους πόντους βρέθηκε στο +6 (33-27), διαφορά που διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (36-30).

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ίκαρο στο δεύτερο μέρος. Παίζοντας καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία του Κολοσσού, οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-1 εκτόξευσαν της διαφορά στους 15 πόντους (46-31). Στο σημείο εκείνο ωστόσο στάθηκαν άτυχοι καθώς ο καλύτερός τους παίκτης, Αλέξης Κυρίτσης, αποχώρησε από το παρκέ αφού γύρισε το αριστερό του πόδι. Η ομάδα της Καλλιθέας κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +16 (49-33) με τους «θαλασσί» να μειώνουν σε 57-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Συνέχισε να πιέζει ο Κολοσσός και στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 59-52. Δεν πανικοβλήθηκαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι αρχικά με τους Βρκιτς και Στρναντ και στη συνέχεια με τον Λαρεντζάκη έχτισαν εκ νέου διαφορά η οποία έφτασε στο τέλος του ματς στη μέγιστη τιμή τους, στο +20 (86-66).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-30, 57-46, 86-66

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ 13 (3), Λαρεντζάκης 8 (2), Κυρίτσης 8, Βρκιτς 15 (9 ριμπάουντ), Ουάιατ 2, Στέβοβιτς, Φαγιέ 13 (9 ριμπάουντ), Γκίμπσον 15 (2), Γιαννακίδης 8 (2), Αγαδάκος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4.

Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλλής 9 (1), Κουμπούρας 4, Χάτεν 14, Καλαϊτζής 7 (1), Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 4 (1), Ντέντι 11 (12 ριμπάουντ), Κουκουλάς, Λάνγκφορντ 4, Τσαλδάρης 13 (2), Δάνας