Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Και τώρα τρέχει…!!

Και τώρα τρέχει…
Με μία αγχωτική νίκη (2-1) η Μαρσέιγ έφυγε από την έδρα της Μπρεστ, αφήνοντας πίσω της τη βαριά ήττα που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική από τη Λιόν. Μπορεί πλέον να μην βρίσκεται στην κορυφή, ωστόσο δείχνει ικανή να κυνηγήσει τον τίτλο.

Το τρίποντο της Μαρσέιγ σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Σεντ Ετιέν και την ήττα της Παρί Σεν Ζερμεν την ανεβάζει στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 29 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Λιόν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντιαβαρά στο 35’ λεπτό, ωστόσο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπενσόπ να κάνει το 1-1 στο 42’ λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα (2-1) διαμόρφωσε ο Αντρέ Αγιού λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (56’).