Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Ρεκόρ… σε 45 λεπτά!!

Ένα ρεκόρ που διατηρούταν μια ολόκληρη 15ετία, «έσπασε» μέσα σε 45 λεπτά της αναμέτρησης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Ρέντινγκ στο «Μαντέσκι» για τη 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ! Φυσικά, πρόκειται για το σύνολο των τερμάτων που σημειώθηκαν σε ένα μόνο ημίχρονο!
Στο άκουσμα μιας είδησης ότι σε ένα παιχνίδι μπήκαν εφτά γκολ εντυπωσιάζεσαι.
Όταν σε αυτό το παιχνίδι αγωνίζεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ περιμένεις με αγωνία να δεις τα γκολ.
Όταν συμβαίνουν όμως όλα τα παραπάνω και το 3-4 είναι σκορ ημιχρόνου, απλά υποκλίνεσαι στο αγγλικό ποδόσφαιρο και ανατρέχεις στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Μπορεί το ρεκόρ των περισσότερων τερμάτων σε μια αναμέτρηση από καταβολής Πρέμιερ Λιγκ (Πόρτσμουθ-Ρέντινγκ 7-4 στις 29 Σέπτεμβρίου του 2007) να παρέμεινε άθικτο, δεν συνέβη όμως το ίδιο και για το ρεκόρ περισσότερων τερμάτων σε ένα ημίχρονο.
Οι κύριοι Κανού, Λε Φοντρ , Μόρισον από τη Ρέντινγκ και Άντερσον, Ρούνει(x2), Φαν Πέρσι από τη πλευρά των «κόκκινων διαβόλων» ήταν οι πρωταγωνιστές.
Για να βρούμε μεγαλύτερο σκορ ημιχρόνου μέχρι αυτό το παιχνίδι της φετινής Πρέμιερ Λιγκ, θα έπρεπε να ανατρέξουμε 15 χρόνια πριν.
Στις 26 Αυγούστου του 1997 όταν η Μπλάκμπερν προηγούταν τις Σέφιλντ Γουέσντει με 5-1.

πηγή: england365.gr