Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Πολύ… κρύο στο Παρίσι!!

Πολύ… κρύο στο Παρίσι!
Στο -5 από την κορυφή και τη Λιόν παράμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν μετά την ήττα με σκορ 2-1 από τη Νις, στο «Μουνισιπάλ ντι Ρε», για τη 15η αγωνιστική της Ligue 1. .

Έκπληξη στο «Σαμπάν Ντελμάς» με την Μπορντό να έρχεται ισόπαλη 2-2 με τη Σοσό, ενώ για τρίτο σερί ματς μακριά από τη νίκη έμεινε η Λιλ, μετά το εντός έδρας 0-0 με τη νεοφώτιστη Μπαστιά.

Αντίθετα, στις νίκες επέστρεψε η –εντυπωσιακή φέτος- Βαλενσιέν, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 1-0 της Ρεμς, με τη Νανσί να φεύγει με το βαθμό από την έδρα της Εβιάν.

Από την αρχή, οι προβλέψεις έλεγαν πως η Παρί Σεν Ζερμέν θα είχε δύσκολο έργο στη Νίκαια κόντρα στη Νις και όπως φάνηκε από το τελικό αποτέλεσμα, αυτές επιβεβαιώθηκαν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, με τον Μποτεάκ να βάζει μπροστά τους «νισουά» στο 76’.

Ωστόσο, ο Ιμπραΐμοβιτς έξι λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα, με τον Εσερίκ να δίνει ξανά το προβάδισμα –και στο τέλος τη νίκη- στους γηπεδούχους, στο 86’. Μάλιστα, οι πρωτευουσιάνοι ολοκλήρωσαν το ματς παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ματουιντί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.