Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Πραγματικός «Αίαντας»

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ανώτερος και φάνηκε… Ο Αγιαξ νίκησε με 3-1 την Αϊντχόφεν στο «Άμστερνταμ Αρίνα», στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Eredivisie και «έπιασε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας τη Φέγενορντ, ενώ βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Τβέντε, «κόβοντας» ουσιαστικά τον δρόμο των πρωταθλητών Ευρώπης του 1988 προσωρινά για την πρώτη θέση, αφού οι παίκτες του Φρεντ Ρούτεν βρέθηκαν πλέον ένα πόντο πίσω από την κορυφή, ενόψει και του ντέρμπι κόντρα στην Τβέντε την επόμενη εβδομάδα.

Οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες στο πρώτο ημίχρονο, με τον «Αίαντα» να προηγείται χάρη στο γκολ του Ντε Γιονγκ στo 29’ από ασίστ του Ερικσεν, όμως σε μια αντεπίθεση ο Λενς ισοφάρισε. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φρανκ Ντε Μπουρ, ήταν σαφώς ανώτεροι και πήραν τη νίκη, χάρη στα τέρματα των Χόεσεν στο 72’ από μπαλιά του Φίσερ και του τελευταίου στο 87’.

ΑΓΙΑΞ: Βερμέιερ, Μοϊσάντερ, Μπλιντ, Αλντερβεϊρελντ (76’ Φέλτμαν), Φαν Ρίιν, Πόουλσεν, Ντε Γιονγκ, Ερικσεν, Χόεσεν (80’ Σένε), Μποερίγκτερ (70’ Σάνα), Φίσερ

ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ: Βάτερμαν, Ντέρικ, Μαρσέλο, Βίλεμς (46’ Μπουμά), Φαν Μπόμελ, Χάτσινσον, Στρόυτμαν, Λενς, Βινάλντουμ (76’ Μάταβζ), Μέρτενς, Νάρσινγκ