Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

ΜακΓκραθισμός!!

ΜακΓκραθισμός!
Με τον Ντόνι ΜακΓκράθ (23π) να επιβάλλει το δικό του… δόγμα στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 91-85 του ΑΓΟΡ (μετά από παράταση) και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, μένοντας ταυτόχρονα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με το Ρέθυμνο να αποδεικνύει πως είναι από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Α1, έχοντας σε φοβερή μέρα τον Απόστολο Τσόχλα (18π), που μαζί με τον ΜακΓκράθ, σκόραραν… μόνοι τους στα τελευταία λεπτά.

«Ζεστό» μπήκε στο ματς το Ρέθυμνο και με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, προηγήθηκε 11-5. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλάθια του Λάζαρου Παπαδόπουλου, έκλεισε την διαφορά. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά για πρώτη φορά στο 10’, με λέι απ του Χαραλαμπίδη (16-15).

Παρόλα αυτά το Ρέθυμνο αντέδρασε και συνέχισε να ελέγχει το σκορ, φτάνοντας ξανά στο +5 (27-22) με λέι απ του Νέστορα Κόμματου, έξι λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Οι Κρητικοί επέμεναν πολύ στο τρίποντο (με 6/19 ολοκλήρωσαν το ημίχρονο) και από την στιγμή που αυτά άρχισαν να μην μπαίνουν, ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και με ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 38-33.

Η διαφορά έφτασε και στους επτά στο τρίτο δεκάλεπτο (43-36), αλλά οι Χορν (πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του ΑΓΟΡ) και Πέτγουεϊ ισοφάρισαν σε 43-43, με τον πρώτο να το έχει πάρει… προσωπικά, αφού με δικές του βολές ξαναέβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (47-49). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έτρεξε στη συνέχεια ένα 9-2, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 56-51.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να επενδύει στα τρίποντα και με τέσσερα συνεχόμενα τέτοια (τρία του Κόμματου), ισοφάρισε 63-63. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά. Ο ΜακΓκράθ με δίποντο μείωσε σε 71-72, για να απαντήσει ο Τσόχλας με δικό του καλάθι. Ο Αμερικανός κρατούσε όλη την επίθεση του ΠΑΟΚ και με δικό του τρίποντο 8’’ πριν το φινάλε, έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση (76-76).

Στο ίδιο μοτίβο με τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας κύλησε και η παράταση, με τους ΜακΓκράθ και Τσόχλα να επιδίδονται σε… καλαθομαχίες! Με λέι απ του Αμερικανού ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 84-80 και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του γκαρντ του Ρεθύμνου, ο ΜακΓκράθ με άλλους επτά συνεχόμενους πόντους, «έγραψε» το τελικό 91-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76, 91-85

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 9, Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11, ΜακΓκράθ 23 (5 ασ), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (10ρ), Παπαδόπουλος 14, Χαριτόπουλος 7

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν 16, Καλλινικίδης, Κόλιμον 6, Άγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18, Ντούβνιακ 8, Κόμματος 12, Κάρτερ, Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 14, Σιζόπουλος