Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Σίδνεϊ: Ένας Ντελ Πιέρο δεν φέρνει την άνοιξη…! (videos)

Την τρίτη της συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα Αυστραλίας γνώρισε η Σίδνεϊ, καθώς ηττήθηκε με 4-2 εκτός έδρας από την Μπρίσμπεϊν Ρορ, με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο να σημειώνει και τα δύο γκολ για την ομάδα του, αλλά να μην είναι αρκετά.
Ο 38χρονος Ιταλός επιθετικός προσπάθησε να βοηθήσει τη Σίδνεϊ να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 στο 42’ και εν συνεχεία σε 3-2 στο 49’. Ωστόσο ο αντίπαλος κατάφερε να σημειώσει άλλο ένα τέρμα και να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Μπρόιτς (30’), Πααρτάλου (33’), Χάλοραν (45’) και Μπερίσα (57’). Ο Ντελ Πιέρο έφτασε τα πέντε τέρματα στην A-League και έπιασε τον Εμίλ Χέσκεϊ στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, ωστόσο η Σίδνεϊ δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά, αφού βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Δείτε τα γκολ του Ντελ Πιέρο:

πηγή: onsports.gr

«Σήμερα έχει πάρτι στον Παράδεισο»

Τρία χρόνια συμπληρώθηκαν σήμερα, 16/11/2012, από την ημέρα που η ποδοσφαιρική Ελλάδα συγκλονισμένη άκουσε τα νέα του θανάτου του Αντόνιο ντε Νίγκρις.
Κι αν εμείς απλώς θυμόμαστε τον άτυχο ποδοσφαιριστή και συμπονούμε την οικογένειά του, στο μακρινό Μοντερέι του Μεξικό τα αδέλφια του αδικοχαμένου Ντε Νίγκρις εξακολουθούν να θρηνούν. Ο ένας από τους αδελφούς του, ο Αλντο, ο οποίος είναι και ποδοσφαιριστής, έγραψε στον λογαριασμό του στο twitter το ακόλουθο μήνυμα.
«Καλημέρα. Σήμερα γίνεται πάρτι και γιορτή στον Παράδεισο. Τάνο σε αγαπάω, σάς ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση και την αγάπη σας»

Αργεντινή: Αήττητη η Νιούελς και στο «Μπομπονέρα» (videos)

Η Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της προβληματικής Μπόκα Τζούνιορς και διατήρησε το αήττητό της στην Inicial.
Παράλληλα, όμως, έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τη Βελέζ και κοντά στις θέσεις της τριετής κατάταξης που οδηγούν στον υποβιβασμό. Ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο, η Νιούελς «κυνήγησε» το «διπλό», αλλά η ισοπαλία στην έδρα της Μπόκα παραμένει θετικό αποτέλεσμα, αν και οι «μεινέσες» έχουν παραχωρήσει τρεις στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους στο «Μπομπονέρα».
Σε άλλο ματς, η Ρασίνγκ Κλουμπ κέρδισε με 1-0 τη Γοδόι Κρουζ στη Μεντόζα. Το γκολ του Λουτσιάνο Βιέτο στο 48ο λεπτό διέκοψε αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων των «ακαντέμια» και άφησε τους γηπεδούχους χωρίς τρίποντο για πέμπτο συνεχόμενο ματς. Σαν να μην έφτανε η ήττα για τους «τόμπα», ο τερματοφύλακας Νέλσον Ιμπάνιεζ αποβλήθηκε στο 68ο λεπτό, επειδή τα χέρια του ήρθαν σε επαφή με την μπάλα εκτός της μεγάλης περιοχής.
Σερί έξι νικών συμπλήρωσε η Λανούς με το 2-1 σε βάρος της Σαν Μαρτίν. Ο Ντιέγκο Βαλέρι άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό ο Σίλβιο Ρομέρο διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι στο 40ό. Στο 86ο ο Χιλιανός Φρανσίσκο Αλαρκόν μείωσε σε 2-1.
Τέλος, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε την Τίγκρε με 1-0 χάρη σε γκολ του Λισάντρο Λόπεζ στο 37ο λεπτό. Οι δύο σύλλογοι κατέκτησαν πέρσι τα τελευταία Apertura και Clausura, αλλά δεν συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα του 2012-13.
5
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.
30
Σημείωση: Στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες θα πάρουν μέρος η πρωταθλήτρια του Inicial, που είναι σε εξέλιξη, η Άρσεναλ Σαραντί ως πρωταθλήτρια Clausura 2012 και οι τρεις καλύτερες ομάδες της παραπάνω κατάταξης.
1.04
Σημείωση: Οι τελευταίοι τρεις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Κόπα Σουνταμερικάνα: Πρόκριση στις καθυστερήσεις για Μιλονάριος! (video)

Μέχρι το 60ό λεπτό οι Μιλονάριος ήταν πίσω με 2-0 στο συνολικό σκορ της προημιτελικής σειράς του Κόπα Σουνταμερικάνα, αλλά επικράτησε της Γκρέμιο με 3-1 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-2!
Στο 12ο λεπτό ο Βερλέι άνοιξε το σκορ για τους Βραζιλιάνους. Μάλιστα η Γκρέμιο δημιούργησε πλειάδα ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά της και ουσιαστικά να «φιξάρει» θέση στα ημιτελικά της νοτιοαμερικανικής διοργάνωσης. Μεταξύ άλλων οι «τρικολόρ» διαμαρτυρήθηκαν για δύο πέναλτι, τα οποία δεν καταλογίστηκαν.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Ζιλμπέρτο Σίλβα παρουσιάστηκε αγνώριστη. Ο Βάσον Ρεντέρια θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει από τα πρώτα λεπτά, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 80ό λεπτό, όμως, διαμόρφωσε το 2-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ευστόχησε σε πέναλτι και χάρισε την πρόκριση στους Κολομβιανούς προκαλώντας έξαλλα πανηγύρια στις κερκίδες. Στο 59ο λεπτό είχε ισοφαρίσει ο Βιλμπέρτο Κόσμε.
Έπειτα από το τελευταίο σφύριγμα, οι Βραζιλιάνοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, τον οποίο θεώρησαν υπεύθυνο για τον αποκλεισμό τους. Απαιτήθηκε, μάλιστα, παρέμβαση της αστυνομίας, ώστε να φυγαδευτεί ο ανώτατος άρχοντας της αναμέτρησης.
Παρακάτω τα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα (20-22/11 και 27-29/11):
Τίγκρε (Αργεντινή)-Μιλονάριος (Κολομβία)
Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα (Χιλή)-Σάο Πάολο (Βραζιλία)
Οι τελικοί της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένοι για τις 5 και για τις 12 Δεκεμβρίου.