Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Αήττητη η Νιούελς και στο «Μπομπονέρα» (videos)

Η Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της προβληματικής Μπόκα Τζούνιορς και διατήρησε το αήττητό της στην Inicial.
Παράλληλα, όμως, έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τη Βελέζ και κοντά στις θέσεις της τριετής κατάταξης που οδηγούν στον υποβιβασμό. Ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο, η Νιούελς «κυνήγησε» το «διπλό», αλλά η ισοπαλία στην έδρα της Μπόκα παραμένει θετικό αποτέλεσμα, αν και οι «μεινέσες» έχουν παραχωρήσει τρεις στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους στο «Μπομπονέρα».
Σε άλλο ματς, η Ρασίνγκ Κλουμπ κέρδισε με 1-0 τη Γοδόι Κρουζ στη Μεντόζα. Το γκολ του Λουτσιάνο Βιέτο στο 48ο λεπτό διέκοψε αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων των «ακαντέμια» και άφησε τους γηπεδούχους χωρίς τρίποντο για πέμπτο συνεχόμενο ματς. Σαν να μην έφτανε η ήττα για τους «τόμπα», ο τερματοφύλακας Νέλσον Ιμπάνιεζ αποβλήθηκε στο 68ο λεπτό, επειδή τα χέρια του ήρθαν σε επαφή με την μπάλα εκτός της μεγάλης περιοχής.
Σερί έξι νικών συμπλήρωσε η Λανούς με το 2-1 σε βάρος της Σαν Μαρτίν. Ο Ντιέγκο Βαλέρι άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό ο Σίλβιο Ρομέρο διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι στο 40ό. Στο 86ο ο Χιλιανός Φρανσίσκο Αλαρκόν μείωσε σε 2-1.
Τέλος, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε την Τίγκρε με 1-0 χάρη σε γκολ του Λισάντρο Λόπεζ στο 37ο λεπτό. Οι δύο σύλλογοι κατέκτησαν πέρσι τα τελευταία Apertura και Clausura, αλλά δεν συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα του 2012-13.
5
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.