Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Θυμάται πως είναι πρωταθλήτρια…!!

Θυμάται πως είναι πρωταθλήτρια…
Άρχισε να παίρνει φόρα η Σιένα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας νίκησαν με 75-73 την Αλμπα στο Βερολίνο, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου και σημείωσαν την τρίτη τους νίκη στο γκρουπ, ρεκόρ που έχουν και οι κυπελλούχοι Κόρατς του 1995, οπότε αμφότεροι παραμένουν στο «κόλπο» της πρόκρισης στους «16».

Οι παίκτες του Μπάνκι κατάφερναν να αποκτήσουν μια διαφορά, την οποία αύξησαν στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο τέταρτο δέχτηκαν ένα σερί και κινδύνευσαν να χάσουν το ματς, όμως ο Χάκετ με το δίποντο στα τελευταία 14’’ χάρισε το ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπράουν με 21 και Κανγκούρ με 13 πόντους. Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Τόμπσον με 20 πόντους.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, όμως αυτό δεν ξεπέρασε τους τέσσερις πόντους, χάρη στους Τζάνινγκ, Ορτνερ και Μπράουν. Οι προσπάθειες των Τόμπσον και Αβντάλοβιτς έφεραν το 10-10 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Αμερικανό να κάνει το 12-10. Ένα 6-0 σερί των πρωταθλητών Ιταλίας έφερε το +4 , με τον Ορτνερ να κάνει το 15-21 και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +4 για τους παίκτες του Μπάνκι.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Σιένα διατηρούσε ένα προβάδισμα εννιά πόντων, χάρη στους Μος και Κανγκούρ. Όμως, στο 22-31, ένα σερί 7-0 των «άλμπατρος», χάρη στους Μιράλες και Αβντάλοβιτς, έφερε το -2, όμως ο Κασούν βοήθησε στο να γίνει αυτό +7. Ενα σερί 5-0 των γηπεδούχων τους έφερε ξανά στο -2, όμως ο Μος «έκλεισε» το ημίχρονο στο +5 για την ιταλική ομάδα.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η διαφορά πήγε στους οκτώ και, στη συνέχεια, έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με πρωταγωνιστές τους Χάκετ και Μπράουν, που έφτασαν στο +14. Ένα 7-0 σερί των Γερμανών, χάρη στους Μιράλες, Τόμπσσον και Τζέντοβιτς, μείωσε στο -7, με τη διαφορά να κυμαίνεται στο +7 με +11 σε εκείνο το σημείο. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 για τη Σιένα.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ένα 9-0 σερί της Αλμπα έφερε το +1, χάρη στους Τζέντοβιτς και Ιντμπίχι και, στη συνέχεια, το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ξεφύγουν δυο φορές με +3, μια φορά με +2 και ξανά με +3, ήτοι 73-70 στο 2’.08’’ με τον Γουντ. Εκεί, ο Ρες ισοφάρισε με τρίποντο, ο Τζέντοβιτς αστόχησε διαδοχικά σε τρίποντο και δίποντο, ο Μπράουν στην αντίπαλη ρακέτα σε δίποντο, όπως και οι Γουντ και Αβντάλοβιτς διαδοχικά για τους γηπεδούχους. Έτσι, ο Χάκετ έδωσε τη νίκη στη Σιένα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-39, 52-60, 73-75

ΑΛΜΠΑ: Αβντάλοβιτς 13, Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 20, Τζέντοβιτς 10, Μιράλες 4, Γουντ 9, Ιντμπίχι 12, Μόρλεϊ 3

ΣΙΕΝΑ: Κασούν 2, Μπράουν 21, Κανγκούρ 13, Ρες 6, Ορτνερ 8, Τζάνινγκ 5, Χάκετ 12, Μος 8