Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Όταν παίζεις άμυνα…!!

Όταν παίζεις άμυνα…
…εξασφαλίζεις την πρόκριση! Η ΤΣΣΚΑ πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την Λιθουανία επικρατώντας με 71-62 της Λιέτουβος Ρίτας για τον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο «Top 16».

Μεγάλο παιχνίδι από τον Σόνι Γουίμς (19π), με τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα να παίζουν φοβερή άμυνα, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν με μεγάλη δυσκολία (16 πόντοι οι περισσότεροι που δέχθηκαν σε ένα δεκάλεπτο οι Ρώσοι).

Με διάθεση για άμυνα μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ. Με έξι πόντους του Κάουν, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-6 αλλά η Λιέτουβος απάντησε με τον Κατελίνας κα προηγήθηκε με τον Σεϊμπούτις (8-6). Με τον Κάουν να πετυχαίνει τους 10 από τους 14 πόντους των Ρώσων σε αυτό το διάστημα, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 16-14 υπέρ των Λιθουανών.

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά στο σκορ. Ο Ραντόσεβιτς ηγήθηκε του σκοραρίσματος για την ομάδα του Μασκολιούνας σε αυτό το διάστημα με τον Σόνι Γουίμς να αποτελεί το αντίπαλον δέος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-32 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, με τις άμυνες να συνεχίζουν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Οι Γουίμς και Τεόντοσιτς το πήραν… προσωπικά στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενους δικούς τους πόντους, έδωσαν στους φιλοξενούμενους ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο συντήρησαν μέχρι και το 30’ (46-53), διατηρώντας παράλληλα την άμυνα τους σε υψηλά επίπεδα.

Η Λιέτουβος δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι, με την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί παράλληλα την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (56-69 στο 37’). Έτσι η ομάδα του Έτορε Μεσίνα εξασφάλισε την πρόκρισή της στο «Top 16», με το τελικό 71-62 να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 32-33, 46-53, 62-71

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις 2, Μπαμπράουσκας 8, Σεϊμπούτις 11, Μπουτερλεβίτσιους, Σαμαρτζίσκι, Κατελίνας 13, Νέντοβιτς 2, Γιομάντας, Ρεντίκας 3, Ραντόσεβιτς 17, Ιβάνοφ 6

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13, Μίτσοφ 6, Τζάκσον 4, Κρστιτς 6, Γουίμς 19 (6ρ), Βοροντσέβιτς 5, Κρίστμας, Κάουν 11, Χριάπα 7 (9ρ, 5ασ), Πονκράσοφ