Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Έχασε μετά από δύο παρατάσεις!!

Έχασε μετά από δύο παρατάσεις!
Η πρώτη φετινή ήττα της Ζαλγκίρις είναι γεγονός!

Οι Λιθουανοί «λύγισαν» στην Κροατία κόντρα στην Τσεντεβίτα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς με σκορ 108-106 μετά από δύο παρατάσεις στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας και έχασαν την ευκαιρία να προκριθούν πρόωρα στους «16» του θεσμού.

Ράιτ και Ζελαμπάλ οι κορυφαίοι των νικητών με 20 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο μεν πρώτος έστειλε το παιχνίδι στην πρώτη παράταση, ο δε στη δεύτερη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντ. Λαβρινόβιτς με 24 πόντους.

Θεωρητικά η Ζαλγκίρις είχε το πιο εύκολο εκτός έδρας παιχνίδι του ομίλου πριν την έναρξη του αγώνα. Αν και στο πρώτο 5λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-11, στη συνέχεια το τσιπ… άλλαξε, με τους Ντάριους Λαβρίνοβιτς και Γιανκούνας να παίρνουν από το… χέρι την ομάδα τους, με σερί 17-4 για το 28-19 στο τέλος της περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια διαφορά, 23-33 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, εκεί η Ζαλγκίρις έπαθε επιθετικό black out και οι Κροάτες το επωφελήθηκαν στο έπακρο. Η Τσεντεβίτα, με τον Ζελαμπάλ μπροστάρη «ροκάνισε» τη διαφορά για να μειώσει στο 16’ σε 32-35. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την Ζαλγκίρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 40-39 υπέρ της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο σύλλογοι είχαν εξίσου «ζεσταθεί» στην επίθεση. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν λίγο παραπάνω, καθώς αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω με 5, 41-46, πέτυχαν σερί 8-0 για το 49-46 με τον Γκριν. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 63-58 με τρίποντο του Ράιτ, για να μειώσει ο Ξ. Λαβρίνοβιτς σε 63-60 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τσεντεβίτα προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους, 76-70 στο 34’, όμως δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Ντ. Λαβρίνοβιτς ισοφάρισε σε 80-80 με δύο εύστοχες βολές. Και εκεί άρχισαν οι «ομορφιές». 10’’ πριν το τέλος ο Πόποβιτς έβαλε μπροστά την Ζαλγκίρις με τρίποντο, για να έρθει ο Ράιτ πάνω στη λήξη να ισοφαρίσει σε 85-85 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, κανείς δεν κατάφερε να ξεφύγει ιδιαίτερα, με τους μέχρι τότε αήττητους να έχουν συνεχώς προβάδισμα. Δύο λεπτά πριν το τέλος και της δεύτερης παράτασης, ο Ράιτ πέτυχε σημαντικό τρίποντο, ισοφάρισε σε 106-106 και το παιχνίδι έγινε πάλι «θρίλερ». Μέχρι το τέλος του αγώνα, όλες οι προσπάθειες των παικτών έβρισκαν σίδερο, μέχρι να έρθει ο Ιλιέφσκι και με δύο βολές να κάνει το 108-106 που έμεινε ως το τέλος. Σπουδαία νίκη για την Τσεντεβίτα που την κρατάει στο… κόλπο, ενώ από την άλλη έσπασε το αήττητο της Ζαλγκίρις, ωστόσο με πέντε νίκες σε έξι αγώνες, έχει την πρόκριση στην… αγκαλιά της.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-40, 63-60, 85-85 (κ.α.) 23-21

Τσεντεβίτα: Καρ, Ράιτ 20, Σούπουτ 18, Μπάμπιτς, Άντριτς 5, Σούτον 8, Μπίλαν 3, Ιλιέφσκι 16, Ζελαμπάλ 23, Νούρκιτς, Τόμας 7, Γκριν 8

Ζαλγκίρις: Ντάρντεν 10, Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 19, Ντ. Λαβρίνοβιτς 24, Γιανκούνας 15, Ντέλας, Κουζμίνσκας 2, Λαφαγέτ 5, Καουκένας 15, Φούτ 2, Ξ. Λαβρίνοβιτς 6