Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Πήγε για… εκδρομή η Μπαρτσελόνα!!

Πήγε για… εκδρομή η Μπαρτσελόνα
Επεράσαν όμορφα οι παίκτες της Μπαρτσελόνα.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε με σκορ 86-66 της Μπάμπεργκ και εξασφάλισε την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας, στο αυθημερόν… ταξίδι της στη Γερμανία.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς, οι οποίοι έκαναν το «έξι στα έξι» στον τέταρτο όμιλο, ήταν ο Πιτ Μάικλ με 17 πόντους, με τον Έραζεμ Λόρμπεκ να προσθέτει άλλους 14.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημα η αναμέτρηση της Μπάμπεργκ με την Μπαρτσελόνα. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Καταλανούς να είναι μπροστά 22-23, ενώ με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο, έφτασαν ακόμα και στο +7 (22-29). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Οι Γερμανοί το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να φέρουν το ματς στα ίσα (38-38), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Ισπανούς στο +5 (42-47).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάμπεργκ έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά (51-52). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα, περίπου στα μισά της περιόδου, πάτησε ξανά το γκάζι και με ένα σερί 12-0 έκανε το 51-64. Το ασφαλές προβάδισμα που είχε πάρει η «Μπάρτσα», της επέτρεψε να είναι πιο σίγουρη στο τέλος, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με το τελικό 66-86 και να κάνει το «έξι στα έξι» στον τέταρτο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-47, 53-64, 66-86

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 12 (3), Γκόλντσμπερι, Νάχμπαρ 18 (1τρ., 8 ριμπ.), Τάντα, Νόιμαν 4, Φορντ 3 (1), Ουίλιαμς 9, Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 11 (1), Ζίρμπες 6.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 3, Χουέρτας 7 (1), Ναβάρο 13 (3), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς 5, Ουάλας 7 (1), Ινγκλς 6 (2), Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ 14, Τζαβάι 4, Μάικλ 17 (7 ριμπ.), Τόμιτς 6.