Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Σλοβένικο «δώρο» στον Παναθηναϊκό!!

Σλοβένικο «δώρο» στον Παναθηναϊκό
Το σενάριο που συνέφερε τον Παναθηναϊκό έγινε στη Σλοβενία.

Η Ολίμπια Λιουμπλιάνας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Καντού με σκορ 81-79 για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Πλέον οι «πράσινοι» καλούνται να εκμεταλλευτούν το «δώρο» και να κάνουν πιο εύκολο το… δρόμο της πρόκρισης στο Top16, έχοντας να αντιμετωπίσουν μεταξύ άλλων τους Σλοβένους στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος των νικητών και του αγώνα, ο Μπλάζιτς με 30 πόντους(!), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αραντόρι με 20.

Οι Σλοβένοι μπήκαν πιο δυνατά προηγήθηκαν 6-0 νωρίς και κρατούσαν στη συνέχεια ένα μίνι προβάδισμα μέχρι το 5’(13-11). Οι Ιταλοί απάντησαν και κυρίως με τους Μαρκοσβίλι και Ματζαρίνο έκαναν σερί 11-4 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-17.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τη βοήθεια του κόσμου, ο Μπλάζιτς μαζί με τον Ντίλαν μείωσαν τη διαφορά στον έναν, 26-27 υπέρ της Καντού και το ματς έγινε εκ νέου ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη συνέχεια, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς «χέρια», με την Ολίμπια να πηγαίνει στο ημίχρονο με αβαντάζ τριών πόντων και 42-39.

Το ντέρμπι κρατούσε γερά, κανείς από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Μπλάζιτς από τη μία που έκανε το παιχνίδι της ζωής του, όντας σχεδόν αλάνθαστος σε δίποντα και τρίποντα και τον Τάιους από την άλλη για την Καντού, η οποία έκλεισε το 30 λεπτο με το +3 και 62-59.

Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με έξι πόντους, 67-61, όμως σε εκείνο το σημείο ο Μπλάζιτς άρχισε εκ νέου το show και ισοφάρισε σε 68-68 στο 34’. Έβαζε η Ολίμπια, έβαζε και η Μακάμπι, για να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων οι Σλοβένοι στο 38’, 79-75. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν 79-79, ο Μπλάζιτς με δύο βολές έκανε το 81-79, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ταμπού να αστοχεί στη τελευταία φάση του αγώνα για την Καντού.

Έτσι, οι νικητές έφτασαν τις δύο νίκες στη διοργάνωση σε έξι αγώνες (και οι δύο κόντρα στην Καντού), ενώ οι Ιταλοί έχουν εξίσου δύο νίκες και τέσσερις ήττες και πλέον ο Παναθηναϊκός καλείται να κάνει το καθήκον του.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-39, 59-54, 81-79

Ολίμπια Λιουμπλιάνας: Γουότερς 2, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 13, Μπλάζιτς 30, Ράνικο, Σαλίν 2, Μούριτς, Μπέινς 13, Μπούμπνιτς 4, Πέιτζ 14, Μότσνικ, Όμιτς 3

Καντού: Κούντλατσεκ 3, Άμπας, Μαρκοϊσβίλι 15, Λιούνεν 11, Ματσαρίνο 6, Καζέλα, Μπρουκς 6, Τάιους 9, Ταμπού 6, Αραντόρι 20, Κουζέν 3