Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

Τι κι αν είναι πρωτάρα...!!

Τι κι αν είναι πρωτάρα...
Με πολύ καλή άμυνα και αποθέματα ενέργειας στην τελευταία περίοδο, η πρωτάρα στην Ευρωλίγκα Σαλόν-Σαονέ, επικράτησε με 76-70 στην Πολωνία της Πρόκομ και πήρε την δεύτερή της νίκη στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για 30 λεπτά στο σκορ, αλλά το ξέσπασμα των πρωταθλητών Γαλλίας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους. Ρας (18π) και Σιλμπ (15π) οι κορυφαίοι των νικητών.

Η Πρόκομ έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται 16-5 (7’) με πρωταγωνιστή τον Χρίτσανιουκ. Η Σαλόν αντέδρασε και «μάζεψε» την διαφορά στο 10’ (20-13).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι Πολωνοί και στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να συντηρούν μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (33-25 στο 16’). Με συνεχόμενες βολές του Τσικαμπούντ και τρίποντο του Εφθίμοφ, η Σαλόν «έκλεισε» το ημίχρονο, μόλις στο -3 (37-34).

Δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο. Με επιθετική αιχμή τον Μαχάλμπασιτς, η Πρόκομ ξέφυγε ξανά με 8 (48-40) αλλά οι πρωταθλητές Γαλλίας ισοφάρισαν 50’’ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Το 54-51 του 30ου λεπτού, έδινε μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Σαλόν μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο και «τρέχοντας» ένα 13-2, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. Με όπλο την πιεστική άμυνα, υποχρέωσε την Πρόκομ σε μόλις δύο πόντους στα πρώτα πεντέμιση λεπτά, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό για την νίκη. Το τελικό 76-70, χάρισε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Μπενό και την κράτησε σε τροχιά πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-34, 54-51, 70-76

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 11, Βίτκα, Μπλάσινγκεϊμ 12, Άκερ 2, Μαχάλμπασιτς 8, Πόνιτκα 4, Κοστσάρεκ 14, Στσότκα 2, Χρίτσανιουκ 17 (10ρ)

Σαλόν-Σαονέ (Μπενό): Τσικαμπούντ 8, Λανγκ 5, Αμπουντού 8, Λοβέρν 3, Σιλμπ 15 (7ρ, 4ασ), Ζαν Μπαπτίστ, Ρας 18, Γουίλιαμς 6, Εφθίμοφ 13