Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Ήταν αργά όταν ξύπνησε!!

Ήταν αργά όταν ξύπνησε
Για 60 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο του «Ολίμπικο» είχε εμφανιστεί το… φάντασμα της Μίλαν, με τη Λάτσιο κάνοντας εκπληκτικά πράγματα να προηγείται με 3-0.

Το γκολ του Ντε Γιόνγκ στο 61ο λεπτό αφύπνισε τους «ροσονέρι», οι οποίοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-2.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 10ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Νωρίτερα Γιουβέντους-Νάπολι 2-0

Η Λάτσιο ξεκίνησε από την αρχή δυνατά την αναμέτρηση και έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η υπεροχή των «λατσιάλι» καρποφόρησε στο 25ο λεπτό με τον Ερνάνες να κάνει εξαιρετική ενέργεια και να ανοίγει το σκορ. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Καντρέβα έκανε το 2-0 με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Κλόζε έκανε το 3-0 και όλα έδειχναν ότι η Λάτσιο θα έφτανε σε θρίαμβο. Η Μίλαν, όμως, αντεπιτέθηκε και το γκολ του Ντε Γιόνγκ στο 61’ αναπτέρωσε τις ελπίδες της. Στο 79’ ο Ελ Σαραουί μείωσε σε 3-2 και το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη και πλέον περιμένουν τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Στον αντίποδα μετά από αυτή την ήττα οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν το χειρότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα από τη σεζόν 1941-42, όταν και τότε σε οχτώ παιχνίδια μετρούσαν πέντε ήττες.