Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Έμεινε στον… Παναθηναϊκό!!

Έμεινε στον… Παναθηναϊκό
Την προηγούμενη αγωνιστική ο Ίκαρος Καλλιθέας πέτυχε μια εκ των μεγαλύτερων νικών στην ιστορία του, επικρατώντας του Παναθηναϊκού.

Ωστόσο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ ανδρών, ο ΚΑΟΔ τον επανέφερε στην πραγματικότητα, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας 76-69.

«Black out» για τους φιλοξενούμενους στη τρίτη περίοδο, προσπάθησαν να το γυρίσουν στο τέλος, όμως η διαφορά είχε ήδη ξεφύγει.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέιλ με 21 πόντους, «πάλεψαν» Κυρίτσης και Γκίμπσον για τους ηττημένους, με 21 και 22 αντίστοιχα, όμως με άσχημα ποσοστά.

Με τον… χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Είχαν συμπληρωθεί τα πρώτα πέντε λεπτά και ο ΚΑΟΔ ήταν μπροστά με το «φτωχό» 7-2, με τους μεν γηπεδούχους να έχουν 2/9 σουτ εντός παιδείας και τους φιλοξενούμενους 1/8. Τελικά, η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη έκλεισε την περίοδο με 18-16 υπέρ της, με τον Ντέιλ να έχει 9 πόντους, ενώ για τον αθηναϊκό σύλλογο το… ζόρι τράβαγαν οι Ουάιτ και Γκίμπσον.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο «ζεστά» στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14’ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 25-24. Οι αλλαγές στο σκορ διαδέχονταν η μία την άλλη, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 30-27, για να απαντήσει με τον Κυρίτση ο Ίκαρος και να περάσει μπροστά 31-30, με τον Καλαϊτζίδη να πετυχαίνει 5 πόντους και να κάνει το 35-33 για τους Δραμινούς στο ημίχρονο.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος και αυτή τη φορά τα σουτ έβρισκαν στόχο. Με σερί 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα με το 46-35 υπέρ των γηπεδούχων. Και δεν σταμάτησαν εκεί. Είχαν το μομέντουμ, είχαν πολυφωνία στην επίθεση, την ώρα που ο Ίκαρος είχε πάθει μεγάλο «black out» στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ στην περίοδο 28-13, οι Δραμινοί ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, με 63-46 και φάνηκε να «τελειώνει» το ματς.

Και εκεί που περίμενε κανείς τα τελευταία δέκα… διαδικαστικά λεπτά του αγώνα, ο Ίκαρος το έκανε και πάλι ντέρμπι. Ο Κυρίτσης πήρε το… όπλο του, ο Φαγέ επίσης και η διαφορά μειώθηκε. Μειώθηκε πολύ, καθώς στο 37’ οι φιλοξενούμενοι είχαν επιστρέψει από το -17 στο -5, 70-65. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους από τη γραμμή των βολών και διατήρησαν τη διαφορά, με το τελικό 76-69, που τους έδωσε τη τρίτη τους νίκη σε πέντε αγώνες στη φετινή Α1.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-33, 63-46, 76-69

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 3, Καλαϊτζίδης 10, Ακεψιμαΐδης 2, Μπένας, Μίτσελ 8, Κακαρούδης 8, Ντέιλ 21, Ζάρας 5, Ιωάννου 9, Πάλμερ 4, Κάρτερ 6

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 21, Βρκιτς 9, Ουάιτ 4, Στέβοβιτς, Φαγέ 4, Γκίμπσον 22(3), Γιαννακίδης 5, Αγαδάκος 2, Οικονομόπουλος, Σμίτσακ 2