Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: «Ανάσα» για Σαν Λορένζο, νίκη για Ρίβερ!! (videos)

Αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της πραγματοποίησε η Σαν Λορένζο με το 4-0 σε βάρος των Ολ Μπόις, ενώ η Ρίβερ Πλέιτ έσπρωξε την Ουνιόν προς τη δεύτερη κατηγορία.
Στη ζώνη υποβιβασμού παραμένει η Σαν Λορένζο, αλλά συνέτριψε τους Ολ Μπόις, που «έτρεχαν» σερί τριών αγώνων χωρίς ήττα. Πρωταγωνίστησε ο Ντένις Στρακουαλούρσι, αφού άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-0 στο 71ο λεπτό. Με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 ο Βάλτερ Κάνεμαν ένα λεπτό μετά την αποβολή του Πατρίσιο Τοράνζο των φιλοξενουμένων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Λουίς Αγκουιάρ στο 87ο λεπτό.
Με δύο γκολ του Ροντρίγκο Μόρα, η Ρίβερ επιβλήθηκε με 2-0 της ουραγού Ουνιόν. Μάλιστα το πρώτο, στο 44ο λεπτό, ήταν ιδιαίτερα θεαματικό, καθώς ο 25χρονος στράικερ βρήκε δίχτυα με ανάποδο ψαλιδάκι. Οι «μιλονάριος», πάντως, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κριστιάν Λεντέσμα, στο 87ο λεπτό.
Τέλος, η Εστουντιάντες επικράτησε δίκαια της Ατλέτικο Ραφαέλα με 3-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντουβάν Ζαπάτα και ένα ο άλλοτε μέσος της Εσπανιόλ Ρομάν Μαρτίνεζ με ωραίο σουτ. Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τέρμα του Όσκαρ Καρνιέγο, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει κάποιον πολύτιμο βαθμό.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.