Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

«Πάτησε» κορυφή η Αμπερντίν!!

«Πάτησε» κορυφή η Αμπερντίν
Στην κορυφή της βαθμολογίας της σκοτσέζικης Premier League αναρριχήθηκε η Αμπερντίν, που νίκησε 4-1 εκτός έδρας τη Σεντ Μίρεν στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Οι «Ντονς» μετά την απρόσμενη ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη νεοφώτιστη Ρος Κάουντι, επέστρεψαν στις επιτυχίες και έπιασαν στην πρώτη θέση τις Χιμπέρνιαν και Σέλτικ, που αγωνίζονται αύριο (12/11).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Χάγιες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκαναν το δεύτερο σημαντικό βήμα για τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το 2-0 με τον ΜακΓκιν. Τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν λίγα λεπτά πριν το τέλος. Στο 86’ ο Κλαρκ έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του και ένα λεπτό αργότερα ο Ρέινολντς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Οι «Άγιοι» κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 88’ με τον Τόμπσον, που διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Τη δική της ευκαιρία να σκαρφαλώσει το ρετιρέ έχασε η Ινβερνές, που παραχώρησε 1-1 στη Χαρτς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Τζόουνς και έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, αλλά δέχθηκαν την ψυχρολουσία στο 90’, καθώς ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Ζαλιούκας, ο οποίος έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του Εδιμβούργου.

Στις νίκες επέστρεψε και η Κιλμάρνοκ, που με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε τρία γκολ με τους Χέφερναν (66’ και 82’) και Χάρκινγκς (77’) και έφτασε στο 3-0 επί της Ρος Κάουντι, χάρη στο οποίο αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Μάδεργουελ και Νταντί ήρθαν ισόπαλες 1-1.