Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Brasileiro: Ελπίζει η Μποταφόγκο!! (videos)

Απέρριψε προσφορά 4.5 εκατομμυρίων ευρώ της Γιουβέντους για τον Ντορία και η Μποταφόγκο συνέτριψε με 3-0 την Πορτουγκέζα στην 35η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Ο νεαρός αμυντικός αποτελεί στόχο αρκετών ευρωπαϊκών ομάδων, αλλά προφανώς η πρόταση του ιταλικού συλλόγου δεν κάλυψε τις απαιτήσεις της αρμόδιας διοίκησης. Στα αγωνιστικά οι Μπρούνο, Φελίπε Γκάμπριελ και Βίτορ Τζούνιορ βρήκαν δίχτυα, οπότε η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ μείωσε την απόστασή της από την προνομιούχα τετράδα του Brasileiro. Ακόμα, ο Αντρεζίνιο έχασε πέναλτι και ο Μαρτσέλο άφησε την Πορτουγκέζα με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό.
Αν και αδιάφορη, η Κορίνθιανς συνέτριψε με 5-1 την Κοριτίμπα σε άλλο ματς. Εν μέσω της προετοιμασίας τους για το Μουντιάλ Συλλόγων, οι «τιμάο» φρόντισαν να… σκορπίσουν τους αντίπαλους με δύο γκολ του Παουλίνιο. Από ένα σημείωσαν οι Τσικάο, Φάμπιο Σάντος και Χοσέ Γκερέρο. Από την άλλη ξεχώρισε ο Ντέιβιντ μειώνοντας σε 2-1 στο 31ο λεπτό. Στο 79ο αποβλήθηκε ο Περέιρα των φιλοξενουμένων.
Τέλος η υποβιβασμένη Ατλέτικο Γκοϊανένσε κέρδισε με 2-1 τη Σάντος χάρη σε γκολ του Ντιόγκο Κάμπος στο 85ο λεπτό και πέναλτι του Μάρτσιο στο 89ο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπρούνο Ροντρίγκο είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Νεϊμάρ. Ο ίδιος ο νεαρός στράικερ παγκόσμιας φήμης έχασε ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης.
26
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτες ομάδες εξασφαλίζουν θέση στο Κόπα Λιμπερταδόρες μαζί με την Κορίνθιανς και οι τέσσερις τελευταίες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

πηγή: onsports.gr