Κυριακή 8 Αυγούστου 2010

Ο πρώτος τίτλος στη Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Αγγλία. Το σύνολο του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, πρόσθεσε στην τροπαιοθήκη του το Σούπερ Καπ Αγγλίας, καθώς επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας Τσέλσι με 3-1. Πετυχημένο το ντεμπούτο του Ερνάντες που σκόραρε.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο χάρη σε τέρμα του Βαλένσια, σε ένα πρώτο 45λεπτο όπου πραγματικά δικαιούταν το προβάδισμα. Οι παίκτες του Φέργκιουσον διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 76΄ με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας τον Μεξικανό, Ερνάντες. Επτά λεπτά αργότερα (83΄) η Τσέλσι μείωσε σε 2-1 με τον Καλού και πίεσε ασφυκτικά την Γιουνάιτεντ για την ισοφάριση, ωστόσο σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπερμπάτοφ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.