Σάββατο 26 Δεκεμβρίου 2009

Η Λίβερπουλ 2-0 την Γουλβς

Παρότι δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Γουλβς, τελικά η Λίβερπουλ πήρε την νίκη με 2-0 στο «Άνφιλντ» και σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση της «Πρέμιερ Λιγκ».Ο Μικ Μακ Κάρθι δεν έκανε ότι εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» πριν από δέκα μέρες, όταν είχε ξεκουράσει όλη την βασική του ομάδα και είχε αποδοκιμαστεί από την κοινή γνώμη στην Αγγλία. Οι «λύκοι» ήταν αξιόμαχοι στα πρώτα 45 λεπτά και έχασαν ευκαιρίες να μπουν μπροστά στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη κατέρρευσαν…

Ειδικότερα, μετά την αποβολή του Στήβεν Γουόρντ με δύο γρήγορες κίτρινες στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου, το έργο της Λίβερπουλ έγινε αρκετά εύκολο. Από σέντρα του Ινσούα από αριστερά, ο Στήβεν Τζέραρντ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά στο 62’ και στο 70’ ο Μπεναγιούν «έγραψε» το τελικό 2-0 με κοντινό αριστερό σουτ και αφού η μπάλα άλλαξε πορεία, κοντράροντας στο πόδι του Χένρι

Ο Ράφα Μπενίτεθ δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του να ξεκινήσει βασικό για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος τον Αλμπέρτο Ακουιλάνι που πέρασε απαρατήρητος και αντικαταστάθηκε στο 86’ από τον Πατσέκο. Συνολικά, οι «κόκκινοι» δεν έπεισαν με την απόδοση τους, μείωσαν όμως την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Τσέλσι στους 12 βαθμούς και… ελπίζουν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής της «Πρέμιερ Λιγκ»:

Μπέρμιγχαμ-Τσέλσι 0-0

Φούλαμ-Τότεναμ 0-0

Γουέστ Χαμ-Πόρτσμουθ 2-0
23' πεν. Ντιαμάντι, 89' Κόβατς

Μπέρνλι-Μπόλτον 1-1
56’ Νούτζεντ/ 29’ Τέιλορ

Μάντσεστερ Σίτι-Στόουκ 2-0
28’ Πετρόφ, 45’ Τέβεζ

Σάντερλαντ-Έβερτον 1-1
17’Μπεντ/ 85’Φελαϊνί

Γουίγκαν-Μπλάκμπερν 1-1
53’ Ροδαγιέγκα/ 30’Μακ Κάρθι

Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0
62’ Τζέραρντ, 70’ Μπεναγιούν