Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2010

Εκτός Κυπέλλου η Μπάρτσα

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου Ισπανίας και να επαναλάβει την επιτυχία της κατάκτησης των έξι τίτλων, που πέτυχε το 2009, έχασε η Μπαρτσελόνα, η οποία αποχαιρέτησε το Copa del Rey. Οι μπλαουγκράνα, αν και επικράτησαν της Σεβίλης με 1-0 στο Σάντσεθ Πιθχουάν, αποκλείσθηκαν από τη συνέχεια του θεσμού, εξαιτίας της ήττας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο Καμπ Νου. Στον αντίποδα, οι ανδαλουσιανοί πήραν μία πανηγυρική πρόκριση στους 8, συνεχίζοντας την καλή φετινή πορεία.

Σεβίλη – Μπαρτσελόνα 0-1 (64’ Τσάβι)

Δυνατό παιχνίδι και πλούσιο θέαμα παρουσίασαν και οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πίεζαν περισσότερο για το γκολ, με τη Σεβίλη να περνάει σε δυνατές αντεπιθέσεις.

Μετά από 64’ λεπτά αγώνα ο Τσάβι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με ένα εξαιρετικό δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής των γηπεδούχων, με τον Πάλοπ να μην μπορεί να σταματήσει την μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μέσι έχασε την ευκαιρία να γράψει το 2-0 και να κλειδώσει την πρόκριση της ομάδας του, όταν το σουτ του τράνταξε το δοκάρι.

Αν και οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα κυνήγησαν πολύ το δεύτερο γκολ, ο Πάλοπ κατάφερε να πει όχι και να χαρίσει μία μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα, η Χετάφε συνέτριψε τη Μάλαγα με 5-1 και υπερκάλυψε το 1-2, με το οποίο είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι και πέρασε στους 8 της διοργάνωσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των 16:

Τρίτη (12/01):

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 0-1 (90' Τρασοράς(πεν.) )

Τετάρτη (13/01):
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Βαλένθια 2-2 (50’ Φιλίπε, 71’ Ροντρίγκεζ - 11’, 29’ Ζίγκιτς)
Οσασούνα - Χέρκουλες 1-0 (48' Μασούντ)
Ράσινγκ Σανταντέρ - Αλκορκόν 0-0
Χετάφε - Μάλαγα 5-1 (15', 49' Σολδάδο, 30' Ράφα, 53' Λεόν, 79' Παρέχο-63' Χουάνμι)
Σεβίλη - Μπαρτσελόνα 0-1 (64' Τσάβι)