Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2010

FA Cup: Αποκλεισμός-σοκ για Λίβερπουλ!

Ο αγωνιστικός κατήφορος για τη Λίβερπουλ δεν έχει τελειωμό. Μετά την αποτυχία πρόκρισης στους «16» του Champions League, το πρόωρο αντίο στο πρωτάθλημα όπου κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας και τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ, η ιστορική ομάδα αποχαιρέτησε και το Κύπελλο. Η Λίβερπουλ κατάφερε να χάσει με 2-1 στην παράταση από τη Ρέντινγκ (21η στη βαθμολογία της Championship) στο «Άνφιλντ» και έμεινε εκτός του αρχαιότερου θεσμού από τη φάση των «64». Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Μπερτράν, ο οποίος στην προσπάθειά του να ανακόψει τη σέντρα του Ενγκόγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι, το οποίο έκανε ο Μπεναγιούν στον Λονγκ και μετέτρεψε σε γκολ ο Σίγκουρντσον. Στο δέκατο λεπτό της παράτασης ο Λονγκ έδωσε προβάδισμα στους «Royals», οι οποίοι διατήρησαν το 2-1 στα εναπομείναντα λεπτά ολοκληρώνοντας τη μεγάλη έκπληξη. Η Νιούκαστλ με χατ-τρικ του Λόβενκραντς (10’, 40’, 72’) επιβλήθηκε 3-0 της Πλίμουθ και στην επόμενη φάση θα παίξει με τη Γουέστ Μπρομ.