Κυριακή 4 Απριλίου 2010

«Λύτρωση» στο 93’ για Άγιαξ

Με νίκες συνέχισαν στο ολλανδικό πρωτάθλημα Άγιαξ και Αϊντχόφεν, που παρέμειναν στο κυνήγι της πρωτοπόρου Τβέντε.Ο Αίαντας έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Ντε Χαγκ με 1-0. Μάλιστα, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Αλντερβέιρελντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άγιαξ έμεινε στο -4 από την πρώτη θέση και παράλληλα έναν πόντο μπροστά από την Αϊντχόφεν, η οποία σήμερα επικράτησε επίσης δύσκολα εκτός έδρας με 1-0 της Βίλεμ. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Ντσούντσκακ στο 81΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από εκεί και πέρα, στην έκτη θέση ανέβηκε η Χέρακλες που νίκησε 2-0 τη Ναϊμέγκεν εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη συμμετοχή της στα play off των θέσεων 5-8 που δίνουν ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο», ενώ Φέγενορντ και Μπρέντα ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ.