Κυριακή 4 Απριλίου 2010

Ξανά στην κορυφή η Ρεάλ

Στην κορυφή της Primera Division επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η βασίλισσα επικράτησε με 2-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ και έπιασε ξανά την... αιώνια αντίπαλο, Μπαρτσελόνα, στο ρετιρέ, μία μόλις αγωνιστική πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση, στην οποία αναμένεται να κριθεί η 1η θέση.

Ράσινγκ Σανταντέρ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (23’πεν. Ρονάλντο, 76’ Ιγκουαΐν)

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ιδιαίτερα ευδιάθετοι και πλησίασαν αρκετές φορές τα καρέ του Κολτόρτι. Στο 22ο λεπτό, ο Μορατόν ανέτρεψε τον Κριστιάνο Ρονάλντο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο πορτογάλος άσος πήρε θέση στα 11 βήματα και δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 για τη Ρεάλ.

Παρά το γκολ που δέχθηκε, η Σανταντέρ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να απειλήσει τον Κασίγιας, σε αντίθεση με τους μαδριλένους που πίεσαν και για δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πελεγκρίνι είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, ωστόσο, ο Κολτόρτι δεν της επέτρεψε να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων λύγισε στο 76’, όταν δεν μπόρεσε να σταματήσει το σουτ του Ιγκουαΐν, με το οποίο έγινε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκούτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0, όταν το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τη Ρεάλ να επιστρέφει στην 1η θέση και πλέον να περιμένει το el clasico.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής της Primera Division:

Μ. Σάββατο (03/04)
Σαραγόσα - Μάλαγα 2-0 (45’ Πόντσιο, 76’ Σουάζο)
Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-1 (27’ Ζεφρέν, 40’, 59’ Μπόγιαν, 67’ Μέσι – 77’ Σουσαέτα)
Σεβίλη - Τενερίφη 3-0 (22’ Κανουτέ, 44’ Φαμπιάνο, 88’ Κάρλος)

Κυριακή του Πάσχα (04/04)
Βαγιαδολίδ - Βιγιαρεάλ 0-2 (9’ Λόπεζ, 59’ Νιλμάρ)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Χερέθ 2-2 (13’ Ριβέρα, 57’ Μιγκέλ – 52’ Μπερμέχο, 79’ Αλουστίθα)
Χετάφε - Εσπανιόλ 1-1 (28’ Μανού – 52’ Οσβάλντο)
Αλμερία - Μαγιόρκα 1-1 (5’ Ούτσε – 87’ Βεμπό)
Βαλένθια - Οσασούνα 3-0 (48’ Χοακίν, 87’, 90’+3’πεν. Βίγια))
22:00GR Ατλέτικο Μαδρίτης - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια