Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2010

Όρθια με... δώρο η Ίντερ

Ένα ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Ετό, που πάτησε την μπάλα, έδωσε στην Ίντερ την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπρέσια για τη 10η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» η Ιντερ υπολόγιζε σε μια εύκολη νίκη υποδεχόμενη την Μπρέσια των Παναγιώτη Κονέ, Περπαρίμ Χετεμάι αλλά τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 15ο λεπτό μετά το κοντινό πλασέ του Καράτσιολο και ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους. Οι «νερατζούρι» υποχρεώθηκαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, καθώς οι Μαϊκόν και Σάμουελ αποχώρησαν τραυματίες, και ο Ετό ανέλαβε στη συνέχεια να δώσει τη λύση. Πώς; Με το να προσπαθεί συνεχώς να κερδίσει πέναλτι. Ο Καμερουνέζος έπεφτε με μεγάλη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και στο 73' το έκανε... πατώντας την μπάλα. Το γεγονός ότι ζήτησε κι εκεί πέναλτι προκάλεσε έκπληξη, αλλά μεγαλύτερη το γεγονός ότι... δόθηκε! Οι παίκτες της Μπρέσια διαμαρτυρήθηκαν έντονα αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφαση του, με τον Καμερουνέζο να ισοφαρίζει από τα 11 βήματα και να γράφει το 1-1, που έμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.