Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2010

Συνεχίζει ακάθεκτη η Ρέιντζερς

Μόνο για 24 ώρες χάρηκε την κορυφή η Σέλτικ, καθώς το… τρένο της Ρέιντζερς δεν έχει σταματημό.

Οι «Διαμαρτυρόμενοι» δεν δυσκολεύτηκαν να περάσουν από το «Σεντ Μίρεν Πάρκ», επικρατώντας 3-1 της γηπεδούχου ομάδας, και σκαρφάλωσαν στη κορυφή της βαθμολογίας, πετυχαίνοντας την ενδέκατη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στον πάτο της βαθμολογίας παρέμεινε η Σεντ Μίρεν, που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της ομάδας του Σμιθ.

Χωρίς γκολ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, χρειάστηκε μόλις ένα εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέιντζερς για να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Το αυτογκόλ του ΜακΆουσλαντ στο 48’ ήταν μόνο η αρχή. Ο Νέισμιθ στο 58’ και δέκα λεπτά αργότερα ο Μίλερ έδωσαν αέρα τριών τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Το μοναδικό γκολ της Σεντ Μίρεν, πέτυχε στο 76’ ο Χίνγκτον από το σημείο του πέναλτι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 6/11

Σέλτικ-Αμπερντίν 9-0
(πεν.26,45’, 74’ Στόουκς, 28’, 33’, 63’ Χούπερ, 61’ αυτ. Μαγκίνις, 71’ Λέντλι, πεν.85’ Μακούρτ)

Χάμιλτον-Νταντί Γ. 0-1
(76΄ Γκουντγουίλι)

Ινβερνές-Μάδεργουελ 1-2
(75’ Νταφ-33’ Γκόου, 43’ Μπλάκμαν)

Σεντ Τζόνστον-Κιλμάρνοκ 0-3
(37’ αυτ. Ντούμπερι, 83’ Σάμον, 90’ Κέλι )

Κυριακή 7/11

Σεντ Μίρεν-Ρέιντζερς 1-3
(76’ πεν. Χίνγκτον-48’ αυτ. ΜακΆουσλαντ, 58’ Νέισμιθ, 68’ Μίλερ)

Χιμπέρνιαν-Χαρτς (16:15)

Καθολικοί εναντίον Προτεσταντών. Ντέρμπι μίσους στο Εδιμβούργο με την Χιμπέρνιαν αν βρίσκεται στην προτελευταία θέση και την Χαρτς στην πέμπτη.

Για τους γηπεδούχους θα απουσιάσει ο επιθετικός Νις, ενώ για τους φιλοξενούμενους που προέρχονται από κακή εμφάνιση και εντός έδρας ήττα από την Κλιμάρνοκ, θα απουσιάσουν οι Ντράιβερ, Γούαλας, Κουχάρσκι και Όμπουα.